Obavijesti

Lifestyle

Komentari 71

ANKETA Koje je vaše mišljenje, treba li ukinuti pomicanje sata?

ANKETA Koje je vaše mišljenje, treba li ukinuti pomicanje sata?

Ljetno računanje vremena u Hrvatskoj se prvi put počelo prakticirati 1916. godine tijekom vladavine Austro-Ugarske monarhije. Prekinuto je 1945. da bi se ponovno uvelo 1983. godine, tako je ostalo do danas

Europske zemlje uvele su ljetno računanje vremena u 20. stoljeću radi uštede energije, a glavni su razlozi bili rat i naftna kriza 1970-ih. Europska unija od 1980. postupno donosi zakonodavstvo o ujednačavanju pomicanja sata u državama članicama. Međutim, u današnje su vrijeme razlozi za to sve slabiji. Istraživanja pokazuju da su uštede energije neznatne, a građani sve više ukazuju na negativne posljedice na zdravlje, objasnila je Europska komisija 2018. godine kad su pokušali ukinuti pomicanje sata jednom zauvijek.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Pomicanje sata 01:19

Europska komisija planirala je s tim krenuti već 2019. godine, ali to se eto nije dogodilo do današnjeg dana. I pandemija je jedan od razloga zašto se sve otegnulo, ali i nisu uspjeli postići konkretan dogovor. Da je taj prijedlog prošao, kazaljke na satu više se ne bi pomicale u nijednoj zemlji Europske unije.

Evo kada pomičemo kazaljke na satu, pripremite se na kraći san
Evo kada pomičemo kazaljke na satu, pripremite se na kraći san

- S tim da će države članice moći odlučiti hoće li trajno primjenjivati ljetno ili zimsko računanje vremena. Zakonodavnim prijedlogom želi se osigurati da se promjene u susjednim zemljama odviju koordinirano kako bi se štitilo ispravno funkcioniranje unutarnjeg tržišta i spriječila njegova fragmentacija, što bi se moglo dogoditi kad bi neke države članice nastavile pomicati sat, a neke tu praksu ukinule - pojasnili su tada.

Mnogi građani izjasnili su se za ukidanje ove prakse

- Komisija je slijedom zahtjeva Europskog parlamenta, a kao dio procjene postojećeg sustava računanja vremena, u ljeto 2018. provela javno savjetovanje. Zaprimljeno je 4,6 milijuna odgovora, što je dosad najviše u javnim savjetovanjima koje je organizirala Europska komisija. Za ukidanje pomicanja sata izjasnilo se 84 posto ispitanika - napomenuli su u Europskoj komisiji.

Vladimir Putin je 2014. godine odlučio da kazaljke zauvijek ostanu na zimskom računanju vremena. Objasnio je kako promjena sata dva puta na godinu štetno utječe na bioritam ljudi u Rusiji, ali i krava.

Pomicanje sata ima i svojih prednosti: Dani su dulji i ljepši - prošećite po prirodi, družite se
Pomicanje sata ima i svojih prednosti: Dani su dulji i ljepši - prošećite po prirodi, družite se

Nisu to napravili preko noći. Tri godine su eksperimentirali, a najprije su se zadržali na ljetnom računanju vremena. Međutim, Mnogim Rusima to nije odgovaralo. Bunili su se što se zimi moraju buditi sat vremena ranije. U tim krajevima je pomicanje sata uvedeno 1981. godine.

Ljetno računanje vremena u Hrvatskoj se prvi put počelo prakticirati 1916. godine tijekom vladavine Austro-Ugarske monarhije. Prekinuto je 1945. da bi se ponovno uvelo 1983. godine, tako je ostalo do danas. 

ISPUNITE ANKETU Koje je vaše mišljenje - trebamo li prestati pomicati kazaljke na satu ili ne?

 
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 71