To je to što me zanima!

Požalila se sluškinji: Prelijepe haljine su mi nestale zauvijek...

Engleska aristokratkinja i modna dizajnerica Lady Duff-Gordon zajedno s mužem ukrcala se u prvi brod za spašavanje u kojem je tek bilo 12 ljudi. Titanic je tonuo, a ona je žalila za haljinama...
Vidi originalni članak

Čamac za spašavanje koji su kasnije tabloidi nazvali "brod bogataša" bio je jedini koji se nije vratio pokušati spasiti putnike koji su plutali u ledenoj vodi. On je bio prvi spušten a u tom čamcu bila je i modna dizajnerica Lady Duff-Gordon sa svojim suprugom i sluškinjom Laurom.

Dok je gledala kako Titanic tone požalila se svojoj sluškinji kako su ' sve njene prelijepe haljine zauvijek nestale' Taj komentar je iznervirao mornara koji je upravljao brodom pa joj je drsko odgovorio da su oni izgubili sve, a da ona žali za odjećom. Sir Cosmo Duff Gordon tada je ponudio  mornarima koji su bili u njihovom čamcu platiti nadoknadu dok ne dobiju novo zaposlenje. 

Podmićivanje mornara

Kad su se iskrcali na Carpatiu, brod koji je prihvatio preživjele sa Titanica, sir Cosmo je podijelio čekove s novcem. To su svi vidjeli ,a tabloidi su danima poslije brujali o tome kako su samo supružnici Duff Gordon uspjeli preživjeti. Pojavila se čak i priča da se sir Cosmo ukrcao u čamac za spašavanje prerušen u ženu.
Nakon potonuća Titanica provedena je istraga, a jedini putnici koji su bili pozvani svjedočiti bili su s bračni par Duff Gordon.

Sudnica je bila puna pripadnika njujorškog visokog društva koji su u znak podrške nosili modne kreacije Lady Duff Gordon Ipak, javnost nije zaboravila na njih i njihov ' brod bogataša'

- Prema onome kako su se prema nama ponašali u Engleskoj kada smo se vratili, ispada da nije ni trebalo da uopće preživimo. Sramota! -  napisala je Lady Duff Gordon u pismu prijateljici dva mjeseca poslije tragedije Titanica.

Popularna među filmskim zvijezdama i aristokracijom

Rođena kao Lucy Christiana Sutherland 1863. godine u Londonu prvi put se udala sa samo 18 godina, ali brak s Jamesom Stuartom Wallaceom  u kojem je rođeno jedno dijete neslavno je završio. Njezin suprug bio je alkoholičar koji ju je varao gdje god je stigao. Lucy se razvela i započela svoj biznis.

Talentirana i vrijedna krojačica svoj salon je nazvala jednostavno "Kod Lucile". Dizajnirala je modernu, luksuznu, ali udobnu odjeću ali i donje rublje koje je bilo prilično slobodno za to vrijeme. Vrlo brzo je shvatila da je poslu potrebna reklama tako da je među prvima koristila poznate osobe u svrhu svoje promocije. Kod nje se odijevala aristokracija i tadašnje najveće kazališne zvijezde. Koristila je i seksepil pa su se neki njezini kompleti nazivalo 'Klimaks' ili 'Vrt ljubavi'.

Njezin salon je bio mjesto gdje su bogataši kupovali u miru i tišini i bila im je zagarantirana potpuna privatnost. Sa 37 godina Lucy se udaje za godinu dana starijeg škotskog plemića Sir Cosma Duff-Gordona. Njezin biznis raste i širi se a njezine kreacije pojavljuju se u modnim časopisima diljem svijeta
Supružnici uskoro otvaraju modnu kuću u New Yorku i Chicagu kao i u Parizu, a Lucy dizajnira odjeću za sve najveće zvijezde Holywooda prije Prvog svjetskog rata.

Titanic joj nije izgledao siguran

U New York su krenuli s Titanicom kako bi riješili problem koji su imali u trgovinu u New Yorku. Lucy je bila skeptična prema Titanicu. Bio je novi, netestirani brod i nije zapravo uopće htjela ići s njim. No bio je brz, a ona je htjela što prije stići u Ameriku. 
Kad je ušla u Titanic oduševila se njegovim luksuzom i ljepotom
- Nikad nisam sanjala da ću ploviti u ovakvom luksuzu. Sve na ovom brodu je očaravajuće..Mislila sam da će ovo biti jedno od najljepših putovanja u životu. A onda sam, ležeći u krevetu, odjednom čula strašna buka, kao da su se ogromne kugle po brodu počele valjati - ispričala je Lucy

Nakon svega što im se dogodilo poslije potonuća nisu se nikad oporavili. Pogotovo sir Cosmo kojeg je dok kraja života pratila loša reputacija. Lucyni modeli počeli su pomalo gubiti na popularnosti nakon Prvog svjetskog rata pa su bili prisiljeni zatvoriti sve svoje prodavaonice. Bankrotirali su 1933. godine. Dvije godine kasnije Lucy Duff-Gordon umrla je od raka dojke.

Idi na 24sata

Komentari 24

  • ivana kiss 25.04.2017.

    Pa kažem ja, takvi uvijek preživljavaju

  • sol 16.04.2017.

    Šta je danas drugacije? tko se nakrao lijeci se, nosi marke, vozi pile, olokava se i prejeda, posjecuje bordele, itd u slast im, i opet nisu zadovoljni::::)))))

  • Blue sea 15.04.2017.

    O ne, pa zar opet o Titaniku..

Komentiraj...
Vidi sve komentare