U Međimuju, Podravini i na Slavonskom Gorju milijuni su mrtvih pčela. Samo u pčelinjaku kod Preloga 10 je košnica mrtvo, tamo je 700.000 pčela odletjelo umrijeti.
Po Hrvatskoj je na milijune mrtvih pčela, a ratari koji svoja polja tretiraju insekticidom time tretiraju i pčele bez kojih nema ni dobrog uroda.
- One su otišle još dalje jer pčela je kamikaza - ne umire doma, ona ide daleko umrijeti. Neće umrijeti doma, ako može negdje otići - rekao je jedan pčelar za Dnevnik Nove TV.
Veliki pomor pčela dogodio se još jedan veliki pomor 57 milijuna pčela, a krivac za to nikada nije odgovarao. Trenutno je u tijeku istraga Državnog inspektorata, ali točan uzrok umiranja pčela još se ne zna.
- Izgleda da se nešto događa po poljima. Nitko ne zna što, dok se ne utvrdi situacija - rekao je pčelar iz Preloga Nervin Grabant.
- Imamo velike štete od uginuća pčela letačica koje su, pošpricane i ubijene, ostale na poljoprivrednim površinama. Neki ratari špricaju polja usred bijela dana. Trebalo bi špricati dva tjedna prije cvatnje, međutim oni kasne i špricaju kad već dio repice počne cvasti - rekao je Zdenko Radiković iz Svetog križa.
Pčelari su dosad izbjegavali istupe u javnosti oko trovanja pčela insekticidom jer nisu željeli izgubiti kupce, ali sada više zaista nemaju što za izgubiti jer ako nestane pčela nema više ni meda ni uroda, a niti života kakvog znamo.