Kako čovjek može doći kao gost u Sarajevo, a da se na njega bacaju bombe, žestoko je prosvjedovao austro-ugarski prijestolonasljednik Franjo Ferdinand svom generalu Poitoreku, povjereniku u Bosni, na današnji dan prije 100 godina.
Članovi Crne ruke su nekoliko trenutaka ranije na Franjin automobil bacili bombu.
No ona je eksplodirala ispod auta oštetivši ga pa su Ferdinanda neozlijeđenog prebacili u drugo vozilo. Gavrilo Princip, jedan od atentatora, u međuvremenu je otišao u drugu ulicu nadajući se da će dobiti bolju priliku da likvidira Ferdinanda. U potpunoj neorganizaciji i očajnom osiguranju Ferdinandov vozač je pogrešno skrenuo i, igrom slučaja, našao se baš pred Principom. On je bez razmišljanja ispalio dva metka te ubio Franju i njegovu ženu.
- Sofijo, ostani živa za našu djecu! - bile su posljednje riječi prijestolonasljednika.
Povorku osiguravalo tek 60 policajaca
Iako su imali informacije da se sprema napad na Franju, njegovu povorku osiguravalo je tek 60-ak policajaca.
Nakon atentata Princip je popio otrov koji nije djelovao. Uhvatila ga je policija. Njegov suradnik u atentatu, Nedjeljko Čubrilović, koji je pola sata prije bacio bombu na Ferdinandov auto, popio je otrov i skočio u Miljacku.
No ona je bila duboka samo 13 centimetara pa su ga lako uhvatili. Od sedmorice atentatora trojica su osuđena na smrt, a ostali su umrli u zatvoru.
- Ta valjda vidite zašto sam došao - rekao je Princip sa smiješkom na suđenju. Bio je premlad da ga osude na smrt pa je dobio doživotnu kaznu. Umro je od tuberkuloze 1918. godine.
U 1. svjetskom ratu poginulo je više od 20 milijuna ljudi
Iza pucnja kojim je započeo Prvi svjetski rat bila je tajna organizacija Mlada Bosna, a ubojstvo je organizirala srpska tajna služba. Htjeli su zbaciti austrougarsku vlast u BiH.
Nakon atentata Austro-Ugarska objavljuje rat Srbiji čime službeno počinje Prvi svjetski rat. U njemu je poginulo više od 20 milijuna ljudi. Njemačka i Austro-Ugarska su kapitulirale 1918. godine.