Kako bi vam hrana što dulje bila svježa, trebate se držati nekih 'pravila' koje mnogi ni ne znaju. Primjerice, luk se može održati izvan hladnjaka čak osam mjeseci ako ga stavite u stare najlonke i zavežete čvor iza svake glavice. Tako pripremljen luk objesite u smočnicu. Ako vam je takav način čuvanja suviše neobičan, luk spremite u papirnate vrećice. Nikada ga ne držite u plastici jer tada može popljesniviti ili proklijati. A ako ste narezali previše luka, čvrsto ga zamotajte u plastičnu foliju i stavite u hladnjak.
POGLEDAJTE VIDEO:
Plastična folija dobro će vam doći i za čuvanje banana - njome čvrsto omotajte mjesto gdje se spajaju peteljke na grozdu banana kako ne bi bilo izloženo zraku, što potiče kvarenje. Banane je dobro čuvati što dalje od ostalih namirnica jer se iz njih oslobađa najviše plina etilena, koji ubrzava kvarenje.
Srećom, postoje i namirnice s neograničenim rokom trajanja. Čak i ako je promijenio boju ili se kristalizirao, med je itekako upotrebljiv jer ga antibiotska svojstva čuvaju od kvarenja. Pokvariti se ne mogu ni šećer, sol i škrobno brašno jer se u njima ne mogu razvijati bakterije.
Kruh tri mjeseca ostaje svjež u zamrzivaču
Hladnjak nije dobro mjesto za držanje kruha jer će se ondje brže osušiti nego na sobnoj temperaturi. No ako ga zamrznete (cijelog ili narezanog na kriške), kruh će zadržati svježinu najmanje tri mjeseca i nakon odleđivanja bit će ukusan kao svjež.
Jaja dulje traju ako se smrznu "naopačke"
Jaja u hladnjaku mogu stajati 120 dana. Bolje se čuvaju ako im je šiljasti kraj okrenut prema dolje. Jaja možete i zamrznuti tako da ih umutite sa solju ili šećerom.
Pranje u otopini octa dobro je za maline i jagode
Bobičasto voće trajat će dulje ako ga operete u otopini od dijela octa i deset dijelova vode. To će mu produljiti rok trajanja za tjedan dana, a okus octa neće se osjetiti.
Posuda s ledom produljuje rok morskih plodova
Morske plodove najbolje je zamrzavati u originalnom pakiranju, a čuvate li ih u hladnjaku, pakiranje stavite na posudu napunjenu ledom.
Citrusno voće i krumpir ne drže se u hladnjaku
Citrusno voće isto tako bolje je držati na sobnoj temperaturi. Čuvate li limune, limetu ili naranče u hladnjaku, kora će im postati gruba, tvrda, a i postat će manje sočni i ukusni. U hladnjaku nije dobro držati ni krumpir jer mu preniske temperature kvare okus.
Maslacu ne trebaju jako niske temperature
Maslac je najbolje čuvati na početku police ili u vratima jer će se tako lakše mazati i rezati, a traje tri, četiri mjeseca. Neotvoren margarin u hladnjaku se može se čuvati od četiri do pet mjeseci, no otvoren se mora potrošiti za mjesec dana.
Rajčice treba držati na sobnoj temperaturi
Ne čuvajte rajčice u plastičnim vrećicama jer će brže istruliti. Najbolje ih je držati s peteljkom prema dolje, u papirnatoj vrećici ili kartonskoj kutiji, tako da se ne dodiruju. Umjesto u hladnjaku čuvajte ih na sobnoj temperaturi na tamnome mjestu.