Zgusnite umak maslacem
Ako pečete piletinu ili ju radite na tavici i vidite da je umak prerijedak, postoji lak način da ga zgusnete. Dodajte malo maslaca u umak i dobro promiješajte. On će umaku dati svilnkastu notu. Najbolje je dodavati ga u topli umak kako bi se odmah rastopio i povezao s ostalim sastojcima, ali ako se umak i ohladio samo ga treba zagrijati i dobro umiješati maslac.
POGLEDAJTE VIDEO: Loše za zdravlje
Kako se piletina i umak hlade, umak će se još više zgusnuti, zalijepiti se za piletinu i obložiti joj kožu. Sljedeći put kad radite umak za meso, dodajte mrvicu maslaca kako biste ga zgusnuli.
Dodajte kukuruzni škrob (gustin)
Škrob će zgusnuti umak tako što će u dodiru s tekućinom nabubriti. Kad su izložene vrućoj vodi, škrobne granule slabe i počinju apsorbirati tekućinu i bubre.
Ako imate posla s umakom za prženje ili umakom koji je samo malo pretekuć, napravite kašu od kukuruznog škroba u omjeru dva dijela vode i jedan dio škroba (dodavanjem izravno u umak će se zgrudati), a zatim smjesu umutite u vaš umak, imajući na umu da će se umak dodatno zgusnuti kako se ohladi.
Ako nemate kukuruznog škroba, također možete upotrijebiti bijelo brašno i napraviti beurre manie, što je otmjeni francuski za 'pastu od brašna i maslaca'. Da biste napravili ovu smjesu za zgušnjavanje, samo uzmite jednaku količinu brašna i maslaca i zgnječite sve u mali grumen paste.
Za zgušnjavanje umaka (ili juhe ili bilo čega) odlomite komadić i samo ga ubacite u vruću tekućinu. Miješajte, miješajte i gledajte kako se juha zgušnjava.
Pasirajte malo povrća
Jedan od najjednostavnijih načina za zgusnuti umak je fizički blokirati vodu biljnom tvari. Propasirajte kuhano ili pečeno povrće i dodajte ga u umak. Povrće koje je prirodno bogato škrobom (kao što je krumpir) ili pektinom (kao kod poriluka) također se zgušnjava na kemijskoj razini.
Dodavanje nekoliko žlica instant pire krumpira može pomoći da umak postane ljepljiviji i gušći, a pasirani poriluk može dodati punoću umaku.
Dodatno prokuhajte
još jedan način da zgusnete umak je da fizički uklonite dio vode prokuhavanjem. To je u kulinarskom svijetu poznato kao 'smanjivanje', jer smanjujete volumen umaka tako što prokuhate dio vode, ostavljajući masnoću i druge ukusne sastojke (s višim točkama vrelišta). Ako vam umak izgleda tekuć prije nego što dođe do hrane, samo da još malo prokuhajte odvojeno od ostalog jela.
Dodajte malo šećera
Šećer se ne zgušnjava na isti način kao škrob ili mast, ali čini vaš umak ljepljivijim, a cijela je poanta da se vaš umak zalijepi za hranu. Dodavanjem šećera u vodu nastaje otopina koja je gušća od vode, a daljnjim zagrijavanjem (kuhanjem ili krčkanjem) postaje još gušća.
Dodajte umak u pravo vrijeme
Možda ste primijetili da u mnogim receptima meso premazujemo umakom kasnije u procesu kuhanja, nakon što je meso već provelo neko vrijeme na roštilju ili u pećnici. Opet, sve se svodi na vodu.
Kuhanjem meso otpušta dobar dio vlage. Ako umak nanesete na početku kuhanja ili pečenja, on će ispariti. Lifehacker piše da umjesto toga meso treba premazati na kraju kuhanja ili pečenja sa slatkim gustim i reduciranim glazurama ili umacima, nakon što vanjski dio mesa bude izgledao prilično suh i/ili hrskav kako bi spriječili otjecanje umaka s mesa.