Ljeto je, vrućina je, sparina... Zadnje što želite je da vam je vruće i u domu, ali svejedno morate jesti. Ali, ljetno kuhanje ne mora biti sparno, vruće i naporno.
POGLEDAJTE VIDEO: Kuharski Bootcamp
Zagrijavanje pećnice znači zagrijavanje cijele kuhinje i to nitko ne želi. Ali svi želimo jesti ukusnu i zadovoljavajuću hranu koja će nahraniti tijelo i dušu. Je li moguće imati oboje?
Itekako! Evo nekoliko savjeta za jednostavno, lagano ljetno kuhanje koje će vam pojednostavniti život.
1. Kuhajte bez 'plamena'
Tko kaže da kuhanje mora uključivati pećnicu ili ploču za kuhanje? Okruženi smo obiljem sezonskih proizvoda, pa to treba iskoristiti. Posjetite lokalnu tržnicu ili uzgajajte svoje povrće u vrtu.
Bazirajte ljetne obroke na raznim salatama, ohlađenim juhama (Gazpacho) i svježim, sirovim jelima.
2. Deserti bez pečenja
Budući da su naše salate, juhe i predjela pripremljeni bez topline, zašto ne bi i slastice? Možete raditi kolačiće, sirove torte, pite i poslastice, a da ne upalite pećnicu.
Jagode s gotovim šlagom, voćna salata, torta bez pečenja, frapei i smoothieji - to su sve slastice koje će vas zasladiti, a neće povećati temperaturu u domu.
3. Pripremite laganije verzije omiljenih jela
Čak i ako vam ne smeta kuhanje tijekom ljeta, ne želite se osjećati opterećeno teškim obrocima. Pripremite lakše verzije uobičajenih jela. Dodajte puno povrća u jela s tjesteninom ili rižom. Napravite na primjer rezance od tikvica, humus ili paprike punjene svježim sirom i začinima.
Napravite 'sendviče' od krekera ili dvopeka napunjene hrskavim, svježim povrćem poput zelene salate, paprike, luka i klica.
4. Neka bude jednostavno
Puno je prečaca i strategija koje mogu olakšati ljetno kuhanje, piše One Green Planet. Kad kupujete, olakšajte si pripremu i kupite već narezano povrće ili polupripremljena jela koja ćete brzo završiti i skratiti vrijeme provedeno u kuhinji. Možete isprobati skuhani tofu, unaprijed izrezane proizvode i bilo što drugo što vas zanima.
Pripremite svoje namirnice čim ih vratite kući - obavite sve guljenje, rezanje na kockice i sjeckanje odjednom, a sastojke držite u hladnjaku u vrećicama ili spremnicima. Kad dođe vrijeme za kuhanje, pola posla već će biti gotovo.
Osim toga, vjerojatnije je da ćete grickati zdravo voće i povrće ako je već pripremljeno i spremno za jelo.
5. Ali kad se mora, kuhajte odmah duplo
Kad odlučite kuhati, napravite dvostruku ili čak trostruku porciju neko omiljenog jela, kako biste ga potom podijelili na više obroka i sljedećih par dana uživali bez razmišljanja o kuhanju.
Udvostručite recept za marinirano meso, uzmite polovicu onoga što marinirate i zamrznite za kasnije. Kad se odlučite za njih, morat ćete je samo odmrznuti i skuhati.
Ako palite pećnicu da napravite ručak, ispecite dva ili tri jela odjednom. Spremite sve što danas ne jedete u spremnik i u hladnjak. Tako ćete imati već pripremljeni obrok spreman za podgrijavanje.
Učinite isto s pečenim povrćem kojeg možete jesti samog na salatu ili kao prilog.
6. Upotrijebite sve kućanske uređaje koje vam inače 'bespotrebno' stoje
Ako ne iskoristite sve uređaje koje držite iznad i ispod svojih pultova, sada je vrijeme. Uređaji za radne površine proizvode i emitiraju manje topline od pećnice.
Upotrijebite lonac pod tlakom za kuhanje žitarica i graha. Vaš blender postat će vam najbolji prijatelj kad shvatite da u njemu možete napraviti više od sokova i smoothieja. Napravite maslace od orašastih plodova, hladne juhe, veganske sireve, biljna mlijeka, pa čak i deserte - sve pritiskom jednog gumba.
7. Pripremajte hranu na otvorenom
Ako ne možete podnijeti vrućinu, izađite iz kuhinje i kuhajte vani. Zapalite roštilj i napravite nevjerojatno povrće s grilla, veganske pljeskavice i kobasice, pa čak i pizzu s roštilja.
Čak i ako nemate dvorište, možete kupiti mali stolni roštilj i staviti ga na balkon ili otići na mjesta poput Bundeka, gdje su već postavljeni roštilji na otvorenom.