Vagina je dom milijardama bakterija koje mogu izazvati peckanje, svrbež ili vonj ako se poremeti osjetljiva ravnoteža. Do polovice žena će dobiti neku od urinarnih infekcija, do 75% žena će nekad osjetiti svrab, a tu je i bakterijska vaginoza (BV) koja uzrokuje iscjedak s mirisom ribe, prevladavajuća kod gotovo trećine žena, iako zna biti bez simptoma.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Znanstveni dokazi koji se odnose na važnost vaginalnog mikrobioma bitni su na mnoge načine. Međutim, još uvijek postoje značajna pitanja na koja ćemo tek pronaći odgovor - kaže Tracey Sainsbury, savjetnica za plodnost.
Iako je vagina komplicirana i prilično pogrešno shvaćena (kao i njezina vlasnica), postoje neke osnove higijene koje bi sve žene trebale znati…
Delikatni mikrobiom vagine
Normalan vaginalni pH je između 3,8 i 5 – umjereno kiseo kako bi se spriječila prekomjerna pojava neželjenih bakterija i gljivica.
- Vagina ima specifične laktobacile koji snižavaju pH i održavaju je zdravom - kaže američka ginekologinja Jo Bailey.
Kada ti mikroorganizmi počnu raditi, mogu se pojaviti simptomi BV-a i svrbeža.
Urinarne infekcije, s druge strane, obično uzrokuje bakterija E.coli, koja je prisutna u crijevima i putuje do uretre kada se izluči stolicom.
- Žene koje imaju zdrav vaginalni mikrobiom nemaju toliko infekcija mokraćnog sustava - kaže dr. Bailey.
Zdravi vaginalni mikrobiom može pomoći u obrani od neugodnih bolesti.
Što je s hormonima?
Hormonske promjene koje se događaju u pubertetu, trudnoći i menopauzi mogu utjecati na vaginalni mikrobiom.
- Estrogen je jako važan za održavanje zdravlja vagine - kaže dr. Bailey.
Međutim, tijekom menopauze razina estrogena kontinuirano opada.
- Ove promjene povećavaju rizik od atrofičnog vaginitisa (kod kojeg sluznica vagine postaje tanja i suha), BV-a i genito-urinarnih simptoma kod žena u postmenopauzi - kaže dr. Bailey.
Promjena estrogena također se događa prije menstruacije.
- Kod nekih žena to uzrokuje promjene u njihovom mikrobiomu. Neki podaci sugeriraju da bi žene na piluli, koje imaju manje fluktuacije hormona, mogle imati manje problema - kaže dr. Bailey.
Ali znanost nije konačna.
- Za neke, uvođenje pilule može biti blagoslov, jačajući floru i faunu u mikrobiomu, dok za druge može izazvati značajnu neravnotežu u organizmu - kaže Tracey.
Moguće komplikacije
Istraživanje je proučavalo vaginalni sastav žena s HPV-om – uzrokom 99% slučajeva raka vrata maternice.
- HPV virus vrlo je čest, svaka žena koja je imala bilo kakav spolni kontakt bila bi mu izložena - kaže dr. Bailey.
No dok ga kod većine žena imunološki sustav ispire, kod drugih se zadržava, riskirajući kancerogene promjene.
Što je to s onim ženama koje se toga ne mogu brzo riješiti? Podaci iz jedne studije pokazali su da postoji veća vjerojatnost da će one imati neravnotežu vaginalnog mikrobioma, kaže dr. Bailey.
U međuvremenu, BV je uključen u rani pobačaj, infekcije nakon poroda i prijevremeni porod. BV je također povezana s većom vjerojatnošću dobivanja infekcija koje mogu uzrokovati upalnu bolest zdjelice.
Pravila njege
- Morate paziti na kožu vulve i vagine tako što ćete nositi pamučno donje rublje umjesto sintetičkog i imati dobru opću higijenu – kako biste izbjegli širenje bakterija iz anusa u vaginu brisanjem od naprijed prema natrag kada idete na WC - kaže dr. Bailey. Najbolji način za čišćenje vulve (uključujući stidne usne) je toplom vodom i, najviše, blagim sapunom bez mirisa.
Za čišćenje između vulve i anusa, upotrijebite isti pokret naprijed-natrag. Ali nemojte prati vaginu – unutarnji kanal – jer je to dom onih važnih bakterija savjetuje liječnica, piše The Sun.
- Ako ustanovite da vam se simptomi pogoršavaju sa seksom, korištenje lubrikanta na bazi vode može pomoći. Ako imate novog partnera, koristite kondome, to sprječava infekcije - zaključio je Bailey.