Amerikanci u utorak izlaze na kongresne izbore za puni saziv Zastupničkog doma i nešto više od trećine saziva Senata. Tekstualni prijenos izborne noći pratite uživo s nama na 24sata...
Odvija se tijesna utrka za Senat, demokrati ugrabili još jedno važno mjesto u Pennsylvaniji
Najvažniji događaji uoči izbora
- Joe Biden upozorava da je ugrožena demokracija, Donald Trump se sprema za Bijelu kuću?
- Amerikanci na izborima, ankete prednost daju republikancima
- Trump želi opet u Bijelu kuću, a Melania ne: 'Stižemo vam opet'
- Amerika bira smjer za sebe, ali i za cijeli svijet: Trump ili Biden?
- Šef Wagnera šokirao: Umiješani smo u izbore u SAD-u. Tako će biti i u budućnosti.
Utrka za predstavnički dom
Utrka za Senat
PRATITE EMISIJU UŽIVO IZ STUDIJA 24SATA:
NAJBOLJI ODAZIV BIRAČA U 50 GODINA
Odaziv birača u SAD-u tijekom ovogodišnjih izbora za Kongres i Senat bio je drugi najveći u više od 50 godina, ali niži od prošlih 2018.
Nešto manje od 50% birača s pravom glasa izašlo je 8. studenog kako bi odlučili koji će zastupnici biti u Kongresu i Senatu. Zapisi koje je prikupio US Elections Project potječu iz 1902. godine, ali se populacija birača s pravom glasa od tada znatno promijenila.
Tek je 4. lipnja 1919. Kongres američkim ženama zajamčio pravo glasa. A Afroamerikancima diljem SAD-a zajamčeno je pravo glasa od 1965. nadalje.
To je bio rezultat Zakona o glasačkim pravima iz 1965., jednog od najznačajnijih zakona koje je ikada usvojio Kongres u svjetlu pokreta za građanska prava 1950-ih i 60-ih.
TRI SAVEZNE DRŽAVE PODRŽALE PRAVO NA POBAČAJ
Tri američke savezne države podržale su na izborima u utorak zaštitu prava na pobačaj - Michigan, Kalifornija i Vermont, prenosi Reuters.
Birači u pet američkih saveznih država odlučivali su u utorak o pitanjima povezanima s pobačajem, inicijativama koje su izbile su prvi plan nakon što je Vrhovni sud u lipnju poništio presudu u slučaju Roe v. Wade kojom je bio legaliziran pobačaj na nacionalnoj razini.
U kolovozu, birači u konzervativnom Kanzasu odbili su prijedlog kojim se htjelo izbrisati prava na pobačaj iz državnog ustava.
Birači su u utorak donijeli sljedeće odluke, kako prenosi Edison Research.
MICHIGAN
Birači u ključnoj saveznoj državi Michiganu podržali su inicijativu kojom se pobačaj proglašava pravom zaštićenim državnim ustavom.
Parlament u toj državi kontroliraju republikanci, a guverner je demokrat.
Konzervativni republikanci željeli su dopustiti zabranu pobačaja iz 1931. nakon poništenja presude Roe v. Wade. No sudac je 7. rujna odlučio da ta zabrana, koja ne dopušta iznimke u slučaju silovanja ili incesta, nije u skladu s državnim ustavom i da ne može biti uvedena.
KALIFORNIJA
Birači u Kaliforniji, najnapučenijoj saveznoj državi, usvojili su prijedlog da se pravo na pobačaj zaštiti državnim ustavom velikom većinom glasova.
Aktivisti u toj lijevo orijentiranoj državi borili su se zaštitu prava na pobačaj godinama, uključujući nedavnu odluku parlamenta da se financijski pomogne onima koji žive u državama u kojima je pobačaj ograničen ili zabranjen, a traže pomoć u Kaliforniji.
VERMONT
Birači su odlučili uključiti prava na pobačaj u državni ustav Vermonta.
Inicijativu je već dva puta odobrio parlament države koji kontroliraju demokrati.
KENTUCKY
Inicijativa u konzervativnom Kentuckyju predlagala je da državni ustav ne štiti i da ne priznaje pravo na pobačaj.
Nakon prebrojavanja 95 posto glasova, oni koji su glasali "ne" u blagom su vodstvu pred onima koji su podržali mjeru.
MONTANA
Birači u Montani odgovarali su na pitanje u vezi tzv. zakona "rođeno živo" koji traži medicinsku skrb za djecu rođenu živu nakon neuspješnog pobačaja.
Zbog uvjerenja nekih aktivista protiv pobačaja da se djecu ostavlja da umru nakon pobačaja, poroda ili "vađenja" kao kod carskog reza, mjerom se traži da sva djeca rođena živa budu smatrana osobama po zakonu.
Liječnici koji se ne budu brinuli za takvu djecu bili bi kažnjeni s do 50.000 američkih dolara i mogli bi dobiti do 20 godina zatvora.
Ograničeni podaci o takvim incidentima sugeriraju da su rijetki i vjerojatno se odnose na djecu s teškim oboljenjima zbog kojih vjerojatno ne bi preživjela.
Druge konzervativne države uvele su zadnjih godina slične zakone. Rezultati za ove izbore još nisu poznati.
KREMLJ: IZBORI NEĆE POPRAVITI NAŠE LOŠE ODNOSE
Kremlj je u srijedu rekao da američki međuizbori neće popraviti "loše" odnose između Moskve i Washingtona, pri tom odbacivši optužbe da se Rusija miješala u američke izbore, objavili su ruski državni mediji.
"Ti su izbori važni, no ne treba preuveličavati njihovu kratkoročnu i dugoročnu važnost za naše odnose", prenijela je RIA riječi glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova u obraćanju novinarima.
"Ti izbori ne mogu ništa bitno promijeniti. Odnosi jesu, i ostat će, loši", dodao je.
Peskov je rekao da je Moskva toliko navikla slušati kako se Rusija miješa u izbore u SAD-u da ne obraća pozornost na nove krugove optužbi.
Glasnogovornik Kremlja također je rekao novinarima da je prerano govoriti o dijalogu sa Sjedinjenim Državama o produljenju sporazuma o nuklearnom naoružanju New START.
IZBORI ZA SENAT U GEORGIJI IDU U DRUGI KRUG
Senatski izbori u Georgiji gotovo će sigurno biti odlučeni u drugom krugu početkom prosinca, objavili su tamošnji izborni dužnosnici.
To je stoga što prema državnom zakonu, ako ni jedan kandidat ne dobije više od 50 posto glasova, kreće se u drugi krug između dva najbolja kandidata.
Bivša zvijezda američkog nogometa Herschel Walker, koji je dobio potporu Donalda Trumpa, nastoji osvojiti mjesto u Senatu koje drži demokratski pastor Raphael Warnock, propovjednik u bivšoj crkvi Martina Luthera Kinga Jr. u Atlanti.
Nakon 98 posto prebrojanih glasova, Warnock ima 49,4 posto glasova, a Walker 48,5 posto. Dva posto osvojio je libertarijanac Chase Oliver.
Georgia je ključna i demokratima i republikancima za zadobivanje kontrole u Senatu.
Izborni dužnosnik Gabriel Sterling objavio je na Twitteru da dok se "detaljan rad na prebrojavanju glasova" nastavlja, "smatramo da će sigurno biti drugog kruga za američki Senat".
Republikanci na putu da osvoje Zastupnički dom, demokrati vode u Senatu
Republikanska stranka na putu je da preuzme kontrolu nad Zastupničkim domom američkog kongresa, dok u utrci za Senat trenutno vode demokrati po preliminarnim rezultatima izbora.
Republikanci trenutno imaju 198 mjesta, a demokrati 173 u Zastupničkom domu, po projekcijama američkih televizija. Za većinu u ovom domu je potrebno 218 mandata.
U borbi za gornji dom, Senat, trenutni odnos snaga je 48-48.
Demokratima je vjetar u leđa dala pobjeda Johna Fetterman nad Trumpovim ljubimcem, 'televizijskim doktorom' Mehemetom Ozom u Pennsylvaniji, jednoj od ključnih država za izbore.
Utrke su još otvorene u četiri države, uz spomenutu Georgiju, to su Arizona, Nevada i Wisconsin.