Unatoč novim mjerama koje su donesene u brojnim državama diljem svijeta, pandemija korona virusa ne jenjava. Tako je u 24 sata u Americi zabilježeno čak 250.000 novih slučajeva i 3700 preminulih
Odbor FDA preporučio da se i cjepivo Moderne hitno odobri
Savjetodavni odbor Agencije za hranu i lijekove (FDA) u SAD-u preporučio je večeras da se Modernino cjepivo protiv korona virusa može dati starijima od 18 godina. Time je otvoren put i da FDA u sljedećim satima ili danima da hitno odobrenje za drugo cjepivo protiv korona virusa.
Grbin pozvao Vladu da 'konačno preuzme' upravljanje koronakrizom
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin izjavio je u četvrtak kako poziva Vladu RH da 'konačno preuzme vođenje i upravljanje koronakrizom' u suradnji s Hrvatskim saborom i svim političkim opcijama koje u njemu djeluju.
Grbin je nakon sjednice Predsjedništva SDP-a, rekao kako su raspravljali o aktualnoj situaciji vezanoj uz koronakrizu, ustvrdivši da su 'recentna istraživanja javnog mijenja pokazala da su građani u potpunosti izgubili povjerenje u Nacionalni stožer civilne zaštite'.
"To je i jasno. Stožer je odluke donosio vođen političkim, a ne znanstvenim ili zdravstvenim kriterijima", izjavio je Grbin.
Dodao je kako ponovno poziva Vladu RH da konačno preuzme odgovornost i shvati da se vođenje i upravljanje ovakvom krizom ne može prepustiti Stožeru civilne zaštite RH, već da vođenje i upravljanje krizom mora preuzeti Vlada RH, ali u suradnji s Hrvatskim saborom i svim političkim opcijama koje u njemu djeluju.
"Svi smo za ovo dobili povjerenje od hrvatskih građana i ako ih želimo uvjeriti da se mjere donose u korist i dobrobit sviju nas, onda na tome moramo raditi zajedno", kazao je Grbin.
Upozorio je i kako je u zemlji prevelik broj onih koji u anketama kažu da se ne žele cijepiti jer ih je strah i nemaju povjerenje u one koji o tome govore.
"Zbog toga Vlada mora shvatiti da se u ovakvoj krizi može njome upravljati jedino suradnjom. Neka se ugleda u Norvešku, Finsku i zemlje koje imaju puno, puno bolje
rezultate od Hrvatske i vidjet će da njihova politika prije svega počiva na suradnji, uvjeravanju i objašnjavanju građanima zbog čega su mjere potrebne i zbog čega se mjere donose", istaknuo je.
Kaže i da je 'ovakva stihija kakvu imamo u Hrvatskoj', rezultirala takvim strašnim nepovjerenjem.
Grbin je, upitan o produživanju postojećih epidemioloških mjera i mogućem uvođenju propusnica, rekao da se mjere nisu uvodile pravovremeno tj. u 10. mjesecu i prvoj polovici 11. mjeseca.
Podsjetio je i na svoje ranije poruke premijeru Andreju Plenkoviću da ako ne počne donositi strože i konkretnije mjere, Hrvatska će završiti u lockdownu (zatvaranju) iako ga nitko ne želi.
"I što se dogodilo - idemo u lockdown. Idemo u lockdown koji dolazi u trenucima kada nam ne treba, kada mnogi od nas žele iskoristiti priliku da možda posjete svoje obitelji u drugim dijelovima Hrvatske, a nećemo moći to učiniti", kazao je Grbin.
Vezano uz moguće uvođenje propusnica poručio je kako bi mu bilo draže da ih ne bude i da se ta mjera ne donese. No, naveo je kako se s obzirom na neučinkovitost Nacionalnog stožera i Vlade RH, boji da se to neće moći izbjeći.
Rekao je kako moli Vladu da ovaj put prvo pripremi sustav za izdavanje propusnica, a tek nakon toga donese odluku da se ne bi dogodio kao kako je to bilo na proljeće.
Upitan o proglašenju Isključivog gospodarskog pojasa (IGP), Grbin je rekao da je još 2003. godine tadašnja Vlada Ivice Račana predložila, a Hrvatski sabor većinom koju je činio SDP, donio odluku o proglašenju Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) koji u odnosu na IGP ima samo dvije razlike - gradnja umjetnih otoka i iskorištavanje energije mora.
Poručivši kako će SDP podržati proglašenje IGP-a, kazao je i da se u pogledu ribarstva time neće ništa promijeniti jer je dio koji se odnosi na ribarstvo i zaštitu života u moru već proglašen u ZERP-u. Uz to, pitanje zajedničke ribarstvene politike je isključivo u nadležnosti EU, dodao je.
Grbin je izvijestio i da je Predsjedništvo SDP-a danas Glavnom odboru stranke - koji će o tome raspravljati na online sjednici u subotu, za voditelja Središnjeg savjeta
SDP-a predložilo sveučilišnog profesora Ivana Grdešića i bivšeg hrvatskog veleposlanika u SAD-u i Ujedinjenom kraljevstvu.
Također, Glavnom odboru SDP-a predložili su i da politička tajnica stranke bude saborska zastupnica Mirela Ahmetović, koja je bila i njegova protukandidatkinja u izborima za čelnika te stranke.
Kako se neslužbeno doznaje za međunarodnu tajnicu SDP-a predložena je bivša saborska zastupnica Karolina Leaković. Uz to, Predsjedništvo stranke predložilo je raspuštanje županijskih organizacija SDP-a Brodsko-posavske te Zadarske županije koje vode saborske zastupnice Marina Opačak Bilić i Renata Sabljar Dračevac. U ŽO Bjelovarsko-bilogorskoj imenovan je povjerenik jer je Tihomir Jaić u listopadu dao ostavku na mjesto predsjednika, a gradskom odboru Slavonskog Broda većina je članova dala ostavku pa moraju izabrati novo vodstvo.
Predlažu se i izvršni tajnici za regije pa bi to, među ostalima, za Dalmaciju bio Tonči Restović, za Slavoniju Boris Piližota, a za Kvarner bivši saborski zastupnik Saša Đujić.
KBC Split dobio još uređaja za ventilaciju pluća
COVID Centar KBC- a Split dobio je četiri nova uređaja za kisik s visokim protokom i dva monitora vitalnih funkcija ukupne vrijednosti od oko 210 tisuća kuna, priopćeno je u četvrtak navečer sa splitskog Medicinskog fakulteta.
Donaciju su zajednički osigurali Medicinski fakultet i Rotary klub Split u suradnji sa Strabagom za građevinske poslove d.o.o. i Autokućom Vrdoljak do.o.
Ona bi trebala olakšati posao liječnicima, te pomoći u zbrinjavanju velikog broja bolesnika kojima je takva terapija od iznimne važnosti, smatraju donatori. U priopćenju se navodi kako su sva novija istraživanja i iskustva liječnika pokazala da je liječenje uređajima za primjenu kisika s visokim protokom jako uspješan u izbjegavanju krajnje opcije liječenja na respiratoru gdje je smrtnost svugdje u svijetu, pa tako i u nas, jako visoka.
"Primjenom tzv. High Flow Oxygen (HFO) uređaja u mnogih bolesnika odgađa se ili u potpunosti izbjegava potreba za liječenjem na respiratoru. U dogovoru s ravnateljem KBC-a Split dr. Julijem Meštrovićem i voditeljem COVID Centra KBC-a Split dr. Ivom Ivićem, kao i s liječnicima Klinike za infektologiju dr. Mirelom Pavičić Iveljom i Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje dr. Tonijem Kljaković Gašpićem, pokrenuta je humanitarna akcije nabave potrebnih uređaja", navodi se u priopćenju.
Sveukupna vrijednost donacije je 210 tisuća kuna. Primopredaja donacije održat će se u petak ujutro ispred Medicinskog fakulteta na Križinama, navodi se u priopćenju.
Iz Grada Varaždina kažu da nisu spominjali tvrtku Calzedonia kao izvor zaraze
Iz uprave Grada Varaždina u četvrtak navečer su reagirali na priopćenje iz Grupe Calzedonia, navevši da Grad ni gradski Stožer civilne zaštite nisu spominjali tu tvrtku kao izvor zaraze koronavirusom.
Iz gradske uprave priopćenjem su se oglasili nakon što je Grupa Calzedonia ranije danas u priopćenju za javnost prozvala Grad Varaždin i gradski Stožer civilne zaštite zbog, kako su ustvrdili, neargumentirane optužbe da su tvornice Grupe Calzedonia u Varaždinskoj županiji izvor zaraze SARS-Cov-2 virusom.
Varaždinska gradska uprava ističe da niti gradonačelnik niti voditelj gradskog Stožera CZ nisu spominjali tvrtku Calzedonia kao izvor zaraze.
„To je jasno već i po tome što je testiranje u Calzedoniji najavio ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo dr. Capak, dakle niti je Grad predložio niti je mogao izabrati Calzedoniju”, dodaje se.
U priopćenju stoji i da je Grad Varaždin još u studenome tvrdio da se po broju zaraženih u pojedinim općinama jasno vidi kako je najviše zaraženih osoba u onim gradovima i općinama u kojima su najveće gospodarske zone, a to su Varaždin, Ludbreg, Kneginec i Trnovec te da se zaraza mogla učinkovitije spriječiti da se tada krenulo s testiranjem.
Navodi se i kako Grad Varaždin nije osnivač zdravstvenih ustanova pa nije ni mogao ponuditi testiranje, nego je mogao samo ponuditi sufinanciranje kupnje testova.
„Što se pak tiče tvrdnje o odnosu grada prema stranim investitorima, Calzedonia sama sebi skače u usta jer su upravo na području grada u roku od nekoliko mjeseci ostvarili svoju investiciju 2006. godine”, stoji u priopćenju Grada iz kojeg poručuju i da ljudi, osobito bolesni, nisu statistički podaci nego osobe.
Dodaje se kako je na pitanje novinara zašto je Nacionalni stožer odlučio početi brza testiranja upravo u Grupi Calzedonia, načelnik gradskog stožera Civilne zaštite i zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar odgovorio da ne zna zašto je tako odlučeno jer nema tu informaciju.
Iz Grupe Calzedonia ranije danas su priopćili da je nakon brzog testiranja zaposlenika Grupe Calzedonia u Varaždinu, kojem je dobrovoljno pristupilo 1747 zaposlenika, utvrđeno da je pozitivno na koronavirus 55 zaposlenika, odnosno 3,1 posto.
Markotić: Prvo cijepljenje s manjim brojem doza prije kraja godine
Ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić rekla je u četvrtak da bi se prvo cijepljenje u Hrvatskoj s manjim brojem doza trebalo dogoditi prije kraja ove godine.
"Iza toga slijede kvote koje bi trebale već biti dogovorene već na razini EU i u jednom trenutku bi u svim zemljama u isto vrijeme početi cijepljenje. Još uvijek se vode razgovori na razini EK, pokušava se na osnovi toga što farmaceutske kompanije mogu isporučiti napraviti pošten raspored i distribucija cjepiva po zemljama", rekla je Markotić u Dnevniku HTV-a, upitana kakvu dinamiku cijepljenja možemo očekivati kada ono počne i kada će na red doći većina građana koji ne pripadaju prioritetnim skupinama.
Dodala je kako će se prvo cijepiti ugrožene populacije, stariji ljudi, potom zdravstveni djelatnici i djelatnici u sustavu socijalne skrbi. Iza toga u odnosu na dinamiku koju će farmaceutske kompanije moći pratiti, cjepiva će dobivati svi ostali. Iskreno se nadamo da će to biti čim prije, i da će se u nekih četiri do pet mjeseci veći dio moći cijepiti, ali to ne mogu reći sa sigurnošću, kao ni itko drugi, dodala je dr. Markotić.
Svi računamo na svjesnost i savjesnost zdravstvenih radnika koji su u epidemiji dali puno toga dobrog u sprječavanju širenja zaraze, u borbi za svaki život pacijenta. Vjerujem da će veliki broj zdravstvenih djelatnika krenuti u smjeru cijepljenja, rekla je Markotić komentirajući koliki interes za cijepljenje očekuje, ponajprije među zdravstvenim radnicima koji prvi dolaze na red.
Upitana tko se sve neće moći cijepiti i što sve može biti kontraindikacija, kazala je kako nema neki veliki popis kontraindikacija.
"Još čekamo odobrenje od EMA-e (European Medicines Agency) da bi bilo jasno što bi to trebalo biti. To bi uglavnom trebale biti osobe koje su alergične na neki od sastojaka cjepiva. Prva dva cjepiva koja dolaze bazirana na glasničkoj RNA nemaju neke posebne sastojke na koje bi veliki broj ljudi trebao biti alergičan. Vidjeli ste da se javljaju pojedine reakcije i to je uobičajena stvar kod primjene lijekova ili cjepiva. Bit će upozorene osobe koje se cijepe od zdravstvenih djelatnika na što se moraju paziti", pojasnila je ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti.
Rekla je i da je teško odgovoriti koliko bi trebala trajati zaštita od koronavirusa.
"Za sada se čini da ta zaštita traje oko 6 mjeseci. Dulja istraživanja nisu se mogla provesti. Nadamo se da će to biti i duže, s obzirom da se ide na docijepljivanje, odnosno drugo cijepljenje", naglasila je dr. Markotić.
Upitana što ako dođe do bitnije mutacije virusa rekla je kako se do sada pokazalo da nije došlo do značajnije mutacije.
"Različite mutacije su pokazali različiti znanstvenici. Danas sam bila na znanstvenoj platformi EK i nema neke veće potvrde, nego se radi o manjim mutacijama i sojevima virusa i zasad se ne čini da bi one mogle značajnije ugroziti cijepljenje", komentirala je dr. Markotić vijest iz Britanije o mutacijama koronavirusa.