Obavijesti

Sport

Komentari 0

'Ambasador HandbALL IN-a je i Duvnjak, imamo 90-ak djece'

'Ambasador HandbALL IN-a je i Duvnjak, imamo 90-ak djece'
9

HVALEVRIJEDNO Devedesetak djece s poteškoćama u razvoju je u našem programu, radimo u Zagrebu, Metkoviću i Sinju. Financiramo se privatnim donacijama, priča bivša rukometašica Maida Arslanagić

Red smijeha, red rukometa. Radost i udarci lopti o parket odzvanjali su Boćarskim domom. Sve pod budnim okom voditeljice i proslavljene hrvatske reprezentativke te magistre logopedije i sportskog menadžmenta Maide Arslanagić (37) te trenera Milana Štekovića Šutića (36) i Ivanke Momčilović (38).

POGLEDAJTE VIDEO: Trening HandbALL IN-a

Pokretanje videa...

Maida Arslanagić trenira djecu s posebnim potrebama VIDEO

'Radimo u tri hrvatska grada'

Arslanagić je kroz spomenutu školu rukometa spojila dvije velike ljubavi. Rukomet i pomaganje djeci s poteškoćama u razvoju. Prije gotovo tri godine pokrenula je projekt HandbALL IN, koji je verificiran pri ministarstvu. Cilj je programa kroz igru, vježbanje i rukomet poticati komunikacijske i govorne vještine djece s teškoćama u razvoju.

- Usporedno s profesionalnim bavljenjem rukometom, završila sam logopediju na zagrebačkom Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i nakon toga sam otišla igrati u inozemstvo. Na prvom treningu imali smo petero djece, bili smo na Ljubljanici. Danas smo u Boćarskom domu, imamo četiri treninga tjedno u četiri grupe. Djeca su podijeljena u grupe prema svojim sposobnostima kako bi mogla kvalitetno pratiti treninge. Postoji i lista čekanja, ima još djece koja bi htjela sudjelovati, ali za to nam treba više volontera.

Zagreb: Trening djece s poteškoćama u razvoju, projekt HandbALL IN

Hvalevrijedan projekt proširio se i na Metković i Sinj.

- U programu je sad 90-ak djece. Imamo veliku podršku lokalnih vlasti u Metkoviću i Sinju. Uskoro ćemo sa školom rukometa za djecu s poteškoćama u razvoju krenuti i u Sarajevu. Što se, pak, Zagreba tiče, tu nemamo potporu Grada. Financiramo se iz privatnih donacija, teško je... Dvoranu i prostor za radionice (za stjecanje životnih i socijalnih vještina namijenjene djeci s teškoćama i razvoju koju vode terapeuti-volonteri) u Boćarskom domu plaćamo oko 100.000 kuna godišnje. Opremu smo isto sami nabavljali - pojašnjava nam Maida.

Plodovi rada već se vide. Djeca su napredovala, poboljšala socijalne vještine, kognitivne sposobnosti...

- Tjelesna aktivnost pozitivno utječe na djecu, pogotovo na onu s teškoćama u razvoju, te pridonosi cjelokupnom razvoju - razvoju živčanog sustava, motorike, koordinacije i mišićnog tonusa. Djeca s poteškoćama u razvoju sporije napreduju, ali napredak je vidljiv, pogotovo kod djece koja već tri godine treniraju s nama - priča naša bivša rukometašica pa nastavlja:

- Problem je kontinuitet rada. Djeca obožavaju ići na treninge. Ne samo na rukomet, vole igrati i nogomet, košarku, ali zbog drugih obaveza, čestih terapija ili, u zadnje vrijeme, izolacija zbog korona virusa, kontinuitet izostaje, a onda dolazi i do regresije, djeca zaborave što su naučila.

Zagreb: Trening djece s poteškoćama u razvoju, projekt HandbALL IN

'Problem je pronaći volontere'

Osim financija, problem je pronaći i volontere.

- Razočarana sam zbog toga. Slala sam upite na rukometne adrese, očekivala da ću pomoć najprije dobiti iz tih krugova, ali nije bilo previše interesa. Ideja je bila da rukometašice i rukometaši iz klubova dođu volontirati. Projektu, moram reći, puno pomažu glavni ambasadori Domagoj Duvnjak i Jelena Grubišić, a podržavaju nas i Vlado Šola, Jakov Gojun, Igor Vori, Vesna Milanović-Litre, Andrea Lekić, Slađana Pop- Lazić, naši sjajni veslači, paraolimpijci Anđela Mužinić i Kristijan Vincetić, bivši 'vatreni' Mario Stanić...

Bez novca, program neće moći ići naprijed. 

- Ne možete očekivati od nekog da će volontirati deset sati tjedno, to mora biti honorarni posao. Plan je u budućnosti iznaći sredstva i pokriti satnice trenera i ljudi uključenih u organizaciju programa. Želimo da se ta djeca osjećaju kao pravi sportaši - dodala je Arslanagić.

Zagreb: Trening djece s poteškoćama u razvoju, projekt HandbALL IN

Pokušalo se ići i prema klubovima, potaknuti ih da pokrenu sekcije djece s poteškoćama u razvoju. Onda bi se moglo razgovarati i o organizaciji lige ili odigravanju utakmica.

- To bi bilo sjajno. Nedavno smo na Danima Dugava odigrali revijalnu utakmicu. Djecu smo izmiješali s odraslim rukometašima i bilo je super. Utakmice bi dječici bili veliki poticaj - priča trenerica Momčilović (ex Hrgović), također bivša reprezentativka i igračica Splita, Metza, Podravke.

Volonteri su asistenti u treningu. Oni olakšavaju djeci da izvedu određeni zadatak na treningu. Program je specifičan jer pružamo individualni rad s djecom. Asistenti u treningu su srce našeg programa. Postoji potreba za njima jer imamo sve više djece, priča Arslanagić.
Zagreb: Trening djece s poteškoćama u razvoju, projekt HandbALL IN
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Šibenik - Hajduk 1-2: Sjajne škarice Livaje i gol Krovinovića u nadoknadi za pobjedu 'bilih'
ZADNJA UTAKMICA U GODINI

Šibenik - Hajduk 1-2: Sjajne škarice Livaje i gol Krovinovića u nadoknadi za pobjedu 'bilih'

ŠIBENIK - HAJDUK 1-2 'Bili' su u sudačkoj nadoknadi stigli do pobjede protiv Šibenika golom Krovinovića. Domaćin je čitavo poluvrijeme igrao s igračem manje, a u zadnjoj minuti crveni karton dobio je i Morrison
VIDEO Dinamo - Varaždin 3-2: 'Modri' ostali bez još četvorice igrača pa prekinuli negativni niz
BILO JE ČUPAVO...

VIDEO Dinamo - Varaždin 3-2: 'Modri' ostali bez još četvorice igrača pa prekinuli negativni niz

Sedam utakmica Dinamo je bio bez pobjede, ostao je bez čak 11 ozlijeđenih igrača, Varaždin je u dobroj formi, ali Zagrepčani su slavili i stali na kraj crnom nizu. Tribine su bile prazne
VIDEO Funcuti izvrijeđali Livaju! Poludio je, suigrač ga držao...
UVREDE NA ŠUBIĆEVCU

VIDEO Funcuti izvrijeđali Livaju! Poludio je, suigrač ga držao...

S tribine su mu dobacivali gnjusne uvrede dok je trajalo zagrijavanje. Prvo su povici bili individualni, no brzo se proširilo na dobar dio tribine i nekolicina Funcuta vrijeđala je kapetana Hajduka