Avion će se koristiti za transport nedonoščadi, organa za transplantaciju i pacijente koji se ne mogu voziti automobilom, a na dežurstvu će biti 24 sata dnevno...
'Air ambulance': Bolesnike će moći prevesti letećim taksijem
Do kraja rujna Hrvatska bi trebala dobiti službeno odobrenje Agencije za civilno zrakoplovstvo za prvi komercijalni ‘air-ambulance’ prijevoz bolesnika, kaže Domagoj Vlašić (31), vlasnik Air Pannonije.
Osječka tvrtka kupila je zrakoplov Beechcraft king air C 90 za oko tri milijuna kuna. U ugradnju dodatne opreme za transport pacijenata i organa za presađivanje uložili su još 487.500 kuna.
- Osječka zračna luka je idealna za ovaj poslovni pothvat. Na osječkom aerodromu su jedan do dva ambulantna leta na mjesec, a tome treba pribrojiti gradove na Jadranu, ali i Beograd, s jednim takvim letom tjedno. U pola sata do 45 minuta naš avion može biti u Dubrovniku, Budimpešti, Beogradu, Sarajevu, Zagrebu, Zadru ili Ljubljani. Uzmemo li u obzir i velik broj gastarbajtera osiguranih putem svojih matičnih osiguranja u zemljama u kojima rade, a gravitiraju Hrvatskoj, Srbiji, BiH i Turskoj, te broj nesreća koje se događaju, smatramo kako je bilo potrebno ponuditi ovakvo što - objašnjava Domagoj Vlašić.
Air Pannonia je zrakoplov opremila lifeportom, uređajem koji imaju i vozila Hitne pomoći, bocama s kisikom, EKG-om, ležajem te priključcima za inkubator ili hladnjak za prijevoz organa za transplantaciju. Domagoj napominje kako će imati 24-satno dežurstvo.
- Mi nismo leteća Hitna pomoć nego prijevoz stabiliziranih pacijenta koji trebaju ležeći položaj za premještaj - pojašnjava Vlašić i dodaje kako će moći prevoziti nedonoščad, što je dosad obavljao Vladin Challenger, koji za to nema certifikat ni opremu. Upita je, dodaje, već mnogo. S ocem Miroslavom upravlja s 11 aviona, servisiraju ih, a prije pet godina su osnovali i pilotsku akademiju sa sjedištima u Sloveniji i Hrvatskoj.