Logično, najčešće prezime na svijetu dolazi iz najmnogoljudnije zemlje, a Kina dominira i u Top 10 svjetskih prezimena. Ove stranice otkrit će vam na kojem se mjestu nalazi vaše prezime
A gdje se mi nalazimo? Ovo je prezime najčešće na svijetu
Ako ste znatiželjni istražiti više informacija o svom prezimenu ili koja su najraširenija prezimena u svijetu sada imate novi alat na raspolaganju.
Stranica Forebears skuplja genološke podatke iz brojnih povijesnih knjiga iz cijelog niza zemalja, a zatim prikupljene podatke svrstava po mapi svijeta.
Tako možete otkriti da je najčešće prezime na svijetu - Wang, ima ih preko 76 milijuna! Nećete se iznenaditi informacijom da se najviše Wangova nalazi u Kini. Zapravo od 10 najčešćih prezimena u svijetu čak ih je sedam iz Kine, a preostala tri su iz druge najmnogoljudnije zemlje na svijetu - Indije.
Popularno prezime u zemljama engleskog govornog područja je Smith, a ukupno u svijetu ima pobrojano nešto više od 4 milijuna Smithovih. No, to je tek 117. najčešće prezime u svijetu. Prevedeno na hrvatski jezik Smithovi bi bili Kovači - odnosno potomci kovača, radnika koji su obrađivali metal.
Najčešća prezimena u svijetu su:
- Wang (Kina)
- Devi (Indija)
- Zhang (Kina)
- Li (Kina)
- Liu (Kina)
- Singh (Indija)
- Yang (Kina)
- Kumar (Indija)
- Wu (Kina)
- Xu (Kina)
Moguće je izvaditi i podatke za Hrvatsku. Najčešće prezime je Horvat (preko 25.000 osoba nosi ovo prepoznatljivo hrvatsko prezime). Horvat je najčešće prezime i po stranici Croatian Genealogy.
No, ove dvije stranice se ponešto razlikuju po brojnosti ostalih popularnih prezimena u Hrvatskoj.
Prema stranici Forebears ovo je 10 najčešćih prezimena u Hrvatskoj:
- Horvat - 25.312 (učestalost: svaki 170 hrvatski državljanin je Horvat)
- Novak - 13.132 (327 po učestalosti)
- Marić - 12,705 (338)
- Kovačević - 11,617 (369)
- Babić - 10,879 (394)
- Kovačić - 10.063 (426)
- Jurić - 9.849 (436)
- Matić - 9.810 (437)
- Petrović - 9.305 (461)
- Marković - 9.091 (472)
Ta stranica sažima doista impresivnu listu izvora za ove popise jer uključuje i stare crkvene knjige još od 16. stoljeća do 90-ih godina prošlog stoljeća. No, tu su uključena i imena s nadgrobnih spomenika od 1200. godine do danas (barem onih do kojih se transkripata i fotografija moglo doći), plemenske linije hrvatskog plemstva i mnoge druge.
Također, u tražilicu možete ukucati i svoje prezime te vidjeti koliko je vaše prezime zastupljeno u Hrvatskoj, ali i u drugim državama svijeta, kao i slične izvedenice vašeg prezimena jer su neka prezimena doživjela i malo drugačije oblike kada bi se netko odselio.