Ukoliko sumnjate da vaša biljka propada zbog previše vlage, svakako je izvadite iz tegle pa uklonite mekane i oštećene dijelove korijena. Potom je presadite u novu, suhu zemlju i stavite na osunčano mjesto
8 biljaka koje tjednima mogu bez vode i u tome baš uživaju: Živi kamen, slonova noga...
1. Kaktusi
Kaktusi su jedna od najpoznatijih kućnih biljaka za koju se zna da je ne treba prečesto zalijevati - po nekoliko kapi tu i tamo je sasvim dovoljno. Ukoliko pretjerate s vlagom, kaktusu brzo počne truliti korijen, a tada cijela biljka propada.
Također, imajte na umu da ovakve, mesnate biljke vole tlo koje brzo i dobro propušta vodu, a u tome pomažu pijesak i kamenčići pomiješani sa malo zemlje.
2. Aloe vera
Gotovo da možemo reći - što je manje zalijevate to bolje. Kod ove biljke ljudi najčešće pretjeraju sa vodom, jer čak i nekoliko suvišnih kapi je može uništiti, odnosno dovesti do truljenja. Aloe vera može bez vode izdržati mjesecima pa je idealna za ljude kojima je 'u krvi' zaboraviti zaliti kućno bilje.
Također, kad je zalijevate, pazite da na podlošku ne ostane vode i nikad je ne zalijevajte po listovima. Naime, u tom slučaju voda se može zadržati između listova i doći će do truljenja, a to ne želite.
3. Sanseverija
Zovu je i svekrvin jezik. Ovo je zapravo idealna kućna biljka za ljude kojima baš sve biljke propadnu, gotovo je neuništiva. Vrlo je otporna. Vlage joj ne treba pretjerano jer zadržava vodu u svojim dugim listovima. Bez zalijevanja može preživjeti tjednima. Dovoljno joj je i vrlo malo svjetla za fotosintezu.
Arhitekti i dizajneri vole Sanseveriju zbog njezine oštre, uspravne geometrije i činjenice da zna narasti do veličine odraslog čovjeka, što je čini prilično upečatljivom u prostoru.
4. Slonova noga
Beaucarnea recurvata je vrlo atraktivna kućna biljka koja, također, ne voli puno vode.
Ona vodu ne pohranjuje u lišću, već u mesnatoj stabljici koja oblikom podsjeća na nogu od slona. Držite je u dobro dreniranom tlu te na jakom svjetlu.
5. Havorcija
Ovu prugastu biljku nazivaju 'draguljem među sukulentima', jer ju je posebno lako uzgajati u zatvorenom prostoru.
Također, 'oprostit će vam' pokoji put ako je previše zalijete, što druge vrste sukulenata baš i neće.
6. Drvo žada
Crassula ovata ili drvo žada je biljka mesnatih listova čime otkriva da ne voli pretjerano zalijevanje.
Jako voli sunčevu svjetlost pa želite li da vam dugo poživi te bude lijepa i jaka, stavite je na prozor koji gleda na jug.
7. Živi kamen
Lithops je drevna biljka otkrivena prije nekoliko stotina godina. Dobila je nadimak 'živi kamen' jer raste u nakupinama blizu zemlje. Čak 98 posto ove biljke čine listovi pa zahtijeva vrlo malo dodatnog zalijevanja.
Pretjerana vlaga brzo će je uništiti - listovi će se pretjerano napuniti vodom i početi pucati. Lithops posebno uživa na tlu punom pijeska i kamenja.
8. Kalanchoe Thyrsiflora
Zovu je i 'biljka veslo', jer su joj mesnati listovi u obliku vesla naslagani jedan preko drugoga u zanimljivim slojevima.
Zovu je i 'crvene usne' zato što rubovi na Suncu mogu poprimiti upečatljivu crvenu nijansu, prenosi mindbodygreen.com.
Što ako ste ih previše zalijevali?
Ukoliko sumnjate da vaša biljka propada zbog previše vlage, svakako je izvadite iz tegle pa uklonite mekane i oštećene dijelove korijena. Potom je presadite u novu, suhu zemlju i stavite na osunčano mjesto s dobrim protokom zraka. Ne zalijevajte je neko vrijeme.
Kad vidite da se oporavila, a to bi se trebalo dogoditi za nekih tjedan dana, počnite je pomalo zalijevati. I imajte na umu da je kod ovakvih biljaka bolje ponekad ih zaboraviti zaliti nego pretjerati s vlagom.