Soda bikarbona je jedan od snažnih, ali često zanemarenih saveznika u svakom kućanstvu. Može se koristiti za niz stvari u vašem domu, a mnogi ne znaju da je vrlo korisna i u vrtu te može zaštiti zdravlje vaših biljaka
5 trikova sa sodom bikarbonom uz koje će vaš vrt opet zablistati
1. Bori se s gljivicama
U kombinaciji sa sapunom i vodom, soda bikarbona može spriječiti gljivične infekcije kod određenih vrsta biljaka, grmlja i voćaka. Jednostavno prskanje biljke otopinom može zaustaviti širenje. No morate imati na umu da, budući da govorimo o prirodnom proizvodu, trebat će duže da primijetite rezultate nego ako koristite kemikalije. Uz to, pažljivo promatrajte reakciju svake biljke jer ih pretjerano prskanje može oštetiti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
2. Smanjuje prisutnost lisnih uši
Lisne uši definitivno ne želimo u svom vrtu. Vole jesti nježne stabljike biljaka, a pritom izlučuju slatku ljepljivu tvar koja privlači mrave i uzrokuje pojavu crnih gljivica. Lisne uši možete eliminirati ako svoje biljke poprskate otopinom sode bikarbone i sapuna.
3. Tjera mrave
Kao što smo već spomenuli, soda bikarbona u kombinaciji sa sapunom tjera lisne uši. Ako ovom lijeku dodamo i druga jača mineralna gnojiva, poput smjese Viçosa (mješavina vode, bakrenog sulfata, cinkovog sulfata, magnezijevog sulfata, borne kiseline i hidratiziranog vapna) ili Bordeaux smjese (voda, bakreni sulfat, i hidratizirano vapno), također možemo smanjiti prisutnost mrava. To je zato što im više neće biti privlačno upasti u naš vrt ili voćnjak, jer neće moći pronaći melasu koju proizvode lisne uši.
4. Može pomoći u određivanju kvalitete tla
Stručnjaci znaju da je zdravo tlo ono koje nije ni previše kiselo ni previše alkalno, jer što je neutralniji pH tla, biljke će rasti jače i bez nametnika.
Da biste saznali kakvo tlo ima vaš vrt, jednostavno slijedite ove korake:
1. Nabavite crveni kupus, nasjeckajte ga i ulijte u kipuću destiliranu vodu.
2. Pustite da se namače 10 minuta, a zatim procijedite. Dobivena ljubičasta voda pH je neutralna.
3. Stavite malo vode od kupusa u dvije odvojene šalice: u jednu šalicu dodajte ocat (voda će zbog kiselosti postati tamno ružičasta), a u drugu sodu bikarbonu (postat će plava ili zelena zbog lužnatosti). To su "kontrolne" boje.
4. U odvojene posude stavite malo vode od kupusa i jednu ili 2 žlice zemlje koju želite testirati. Pričekajte 30 minuta. Ako voda postane ružičasta, tlo je kiselo. Ako postane plava ili zelena, alkalna je. Ako ostane ljubičasta, imate savršeno tlo.
5. Pomaže da dobijete bolji kompost
Kantu u kojoj radite kompost napunite organskim otpadom iz vaše kuhinje: kartonom, drobljenim kamenjem, kostima, isjeckanim ostacima voća i povrća... Pobrinite se da kompost bude dobro prozračen. Zatim iskoristite trik koji smo već objasnili u prethodnoj točki o tome kako odrediti stanje nastalog tla i kada ste zadovoljni pH vrijednošću 'krenite u akciju', piše Brightside.