Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 4

5 grešaka koje radimo s mesom, a mogu imati štetne posljedice

Powered by Perutnina Ptuj

5 grešaka koje radimo s mesom, a mogu imati štetne posljedice
1

Meso je jedna od najčešćih namirnica na našim jelovnicima. Na globalnoj razini konzumiramo 320 milijuna tona mesa na godinu, a procjenjuje se da će do 2030. doći do porasta od 44 posto

Nahraniti svjetsku populaciju jedan je od velikih izazova današnjeg doba, a meso u tome ima veliku ulogu. Iako konzumacija mesa ovisi o prehrambenim navikama i kulturološkim razlikama, ali i o njegovoj cijeni, proizvodnja i potrošnja mesa u posljednjih 50 godina se učetverostručila.

Od raznih vrsta mesa perad se često nađe na našim stolovima, a samo u 2020. godini do sada je proizvedeno više od 126 kilotona peradi na globalnoj razini, dok je Hrvatska u 2019. godini proizvela oko 90.000 tona peradarskog mesa.

Pa ipak, iako je vrlo često dio obiteljskih ručkova, čini se da ponekad nismo sigurni kako ispravno skladištiti i pripremati meso, što može biti štetno za ljudsko zdravlje zbog mogućnosti razvoja bakterija. Osim što proizvođači imaju rigorozne procedure i mjere zaštite, a kako bi isključili bilo kakvu mogućnost zaraze, i mi trebamo znati kako ispravno baratati tom hranjivom proteinskom namirnicom.

Donosimo vam nekoliko pogrešnih navika pri čuvanju i pripremi mesnih obroka te savjete kako korigirati ponašanje i konzumirati ukusne mesne zalogaje bez straha.

1. Odmrzavamo meso cijeli dan 

Često nam se dogodi da zamrznuto meso ostavimo cijeli dan da se odmrzava na sobnoj temperaturi, što pogoduje razvoju bakterija. Duboko zamrznuto meso trebalo bi staviti u posudu s poklopcem i polako odmrzavati u hladnjaku, pod hladnom tekućom vodom, u originalnoj ambalaži ili u mikrovalnoj pećnici te se držati osnovnog pravila – odmrznuto meso nikad se ponovno ne zamrzava.

2. Ne držimo ga na donjoj polici

Pri odmrzavanju, ali i čuvanju mesa, najbolje je držati ga u najhladnijem dijelu hladnjaka kako bismo spriječili mogućnost kontaminacije. Svježe peradarsko meso može se prepoznati po roskastoj boji mesa i "kukuruznožutoj" boji kože te mora biti fleksibilno, a u hladnjaku ga možemo čuvati do dva dana na temperaturi od 4°C, i to na najnižoj i najhladnijoj polici u hladnjaku.

Također, pametno je spriječiti doticaj sirovog mesa s ostalim namirnicama koje čuvate u hladnjaku kako ne bi došlo do križne kontaminacije.

3. Ne čistimo temeljito daske za rezanje

Prije i nakon pripreme mesa treba dobro oprati ruke toplom vodom i sapunom. Kuhinjske površine koje koristimo pri pripremi mesa, daske za rezanje, posude i sav pribor trebalo bi odmah nakon uporabe temeljito oprati u vrućoj vodi i deterdžentom jer je mogućnost zaraze prijenosom s kontaminiranih površina velika. 

Naravno, podrazumijeva se da ćete redovito mijenjati spužvice za pranje posuđa i kuhinjske krpe, koje su inače pogodno tlo za razvoj bakterija.

4. Miješamo različite vrste mesa

Došlo nam je vrijeme roštiljanja, a kako bi vaši prijatelji i ukućani bez negativnih posljedica uživali u aromatičnim okusima, valjalo bi pripaziti na to da različite vrste mesa ne držimo u istoj posudi te da pod svaku cijenu pokušamo izbjeći kontaminaciju gotovih namirnica, poput povrća, voća i salata.

Mariniramo li sirovo meso, preporučljivo je marinadu prokuhati prije dodavanja gotovome mesu. A radite li ukusne punjene mesne smotuljke, svakako meso punite prije termičke obrade.

5. Pečemo na krivoj temperaturi

Kuhanje, prženje, pečenje, dinstanje ili danas popularno, i zdravo, kuhanje na pari – izbor je na vama, ali svakako bi se trebalo držati preventivnih mjera pri termičkoj obradi mesa kako biste izbjegli moguću zarazu. Lako ćete odrediti temperaturu kuhanja koristite li termometar i mjerite li temperaturu u srednjem dijelu komada mesa. Ovisno o vrsti mesa, vrijeme termičke obrade varira, a ovisno o duljini termičke obrade varira i okus.

Meso peradi trebalo bi peći na najnižoj unutarnjoj temperaturi od 82°C. Pečemo li cijelo pile, dobro je ostaviti kožu kako bi meso bilo sočno i hrskavo i peći ga na visokoj temperaturi, no imajte na umu da niti pretjerana termička obrada nije preporučljiva jer prepečeno meso pogoduje razvoju kancerogenih tvari - s visokim temperaturama treba biti pažljiv.

Perutnina Ptuj kontinuirano provodi mjere kontrole i sigurnosti mesa kako bi se prevenirala bilo kakva zaraza. O kakvim je mjerama riječ, pogledajte ovdje.

Powered by Perutnina Ptuj

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 4
Doznajte za koliko se životni vijek produljio i koje su šanse da doživimo 150. rođendan
TAJNA DUGOVJEČNOSTI

Doznajte za koliko se životni vijek produljio i koje su šanse da doživimo 150. rođendan

Francuskinja Jeanne Calment, koja je doživjela 122. godinu, drži rekord za najstariju osobu koja je ikad postojala. Da bi u budućnosti još više ljudi doživjelo njene godine, znanstvenici ulažu sve veće napore. Evo što pri tome mi možemo učiniti
Stručnjaci raspravljaju o održivosti i budućnosti obnovljivih izvora energije
KONFERENCIJA BOLJA ENERGIJA

Stručnjaci raspravljaju o održivosti i budućnosti obnovljivih izvora energije

Na današnjoj konferenciji Bolja energija, mnogi će stručnjaci i inovativni poduzetnici dat odgovore na pitanja o perspektivi održive energije u Hrvatskoj
Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'
NAPUSTILA SHOW NAKON 12 TJEDANA

Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'

Tonka je na posljednjem vaganju imala 179,3 kilograma, izgubila je 3,2 kilograma, što je 1,8% tjelesne mase.