Kanađanin Christopher Wylie, koji je odigrao središnju ulogu u skandalu koji je, možda i najjače dosada, uzdrmao svemogući Facebook, danas iznosi dokaze pred Odborom za kulturu, medije i sport.
POGLEDAJTE VIDEO:
Wylie je u svom svjedočenju rekao kako je njegov prethodnik pronađen mrtav u kenijskom hotelu i to pod nerazjašnjenim okolnostima, a on sumnja da je možda bio otrovan. Informatički stručnjak rekao je kako je Dan Muresan pronađen mrtav nakon navoda da je propao posao na kojem je radio 2012. godine. Wylie je rekao kako su firmom kružile glasine o tome da je ubijen te da je kenijska policija uzela mito da ne ulaze u sobu 24 sata - kako bi se zataškalo navodno ubojstvo. Pojasnio je da je njegov prethodnik radio na kampanji za reizbor predsjednika Kenyatte.
- Cambridge Analytica je radila s kenijskim političarima, ali u afričkim zemljama stvar je da vi plaćate ako propadne posao - rekao je i dodao da je Muresan radio na nečemu što je propalo.
Govorio je i o tome da je tvrtka bila upletena u razne ilegalne aktivnosti i da nisu marili je li sve legalno, već da se posao morao obaviti.
Otkrio je i kako je jedan izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika jedan od glavnih razloga koji su ga natjerali da progovori.
Hakirali milijune građana
Christopher Wylie je rekao kako je Cambridge Analytica prikupila podatke o 50 milijuna korisnika Facebooka bez njihova znanja i iskoristila ih kako bi utjecala na američku predsjedničku kampanju Donalda Trumpa 2016. godine.
"Iskoristili smo Facebook kako bi požnjeli milijune profila i izgradili modele kako bi iskoristili ono što smo o njima saznali i ciljali na njihove unutarnje demone", otkrio je Wylie. Cambridge Analytica je više puta odbacila bilo kakvu krivnju.
Facebook je u petak objavio da je prekinuo odnos s tom tvrtkom, kao i njezinom roditeljskom kompanijom Strategic Communication Laboratories (SCL), dok ne istraži najnovije optužbe.
"Naša je odgovornost štititi vaše podatke"
Ovaj skandal koji je veoma poguban za ugled Facebooka, prouzročio je ovog tjedna pad vrijednosti dionica tvrtke na burzi i gubitak veći od 50 milijarda dolara.
Facebook je imao više od dvije milijarde korisnika i do skandala na burzi je vrijedio više od 500 milijardi dolara.