Dekodiranju signala koji omogućuju vid i putuju između oka i mozga omogućilo je približavanje izgradnji uređaja koji će moći prikazivati slike iz podsvijesti našeg mozga, objavili su znanstvenici Sveučilišta Glasgow. U seriji testiranja oni su ispitanicima pokazali slike ljudskih lica koja prikazuju različite osjećaje, poput tuge, sreće i bijesa. Na nekim slikama određeni dijelovi lica bili su zatamnjeni, a ispitanici su morali pogađati koji osjećaj lice prikazuje, dok su elektrode na njihovim glavama mjerile intenzitet moždanih valova.
Moždani valovi varirali su u skladu s određenim dijelom lica kojeg su mogli vidjeti, pa su tako Beta valovi na frekvenciji od 12 herca predstavljali informacije o očima, dok su theta valovi bili povezani sa slikama usta. Informacije su također bile kodirane u ritam, fazu i snagu moždanih valova.
- Ono što smo radili slično je dekodiranju televizijskog programa, a način na koji mozak procesuira vizualne podražaje daje nam uvid u rad mozga i možemo stvarati slike onog što čovjek vidi, a ne govori - izjavio je voditelj istraživanja, profesor Philippe Schyns za časopis Public Library of Science Biology.