Rekli su im da se ovo ne može napraviti, no očito su se prevarili.
John Romanishin s MIT-a je prije dvije godine profesorici robotike predstavio dizajn za modularne robote, na što je ona rekla da neće biti moguće napraviti. No, sada su objavili video u kojem prikazuju da se može, a u studenom će znanstvenici s MIT-a predstaviti rad na svojim robotima na Međunarodnoj konferenciji inteligentnih robota i sustava.
No, dobro još je prerano za očekivati robote koji se mogu sastavljati poput Transformera ili Terminatora T-1000.
Ovdje se radi o robotima, koji se nazivaju M-blocks, a izgledaju poput malenih kocki i u sebi sadrže zamašnjak koji se rotira do 20.000 puta u minuti. Kada se on zakoči, prenosi moment na kocku te se tako pokreće. Na svakom rubu i stranici kocke su magneti koji omogućuju kockama da se spoje.
Razni znanstvenici su pokušavali napraviti robote koji se spajaju, ali su morali biti dosta kompleksniji. Na MIT-u su prije ovoga imali i robota Molekulu, koji je imao 'šipku' pod kutem i 18 motora te je cijeli spoj podsjećao na molekule.
Način na koji su kod ovih robota ugradili cilindrične magnete u rubove omogućio je da kocke mogu skakati kroz zrak, penjati se jedna preko druge i opet se čvrsto spojiti s drugim kockama.
Znanstvenici se nadaju da će ove module uspjeti minijaturizirati, a konačni cilj je imati rojeve ovakvih malenih robota koji se mogu sami sastaviti u neke oblike, poput Terminatora od "tekućeg željeza", ili Transformera. Kažu i da jednostavnost dizajna kocke obećava minijaturizaciju. No, dorađena verzija i kocke sadašnjih dimenzija bi se mogla dobro koristiti. Primjerice mogle bi služiti u krpanju mostova ili popravku zgrada u nekim kriznim situacijama te postavljanju skela. Otišli su i korak dalje pa su zamislili kako bi neke kocke mogle imati posebne namjene te bi mogle biti opremljene kamerama, baterijama, svjetiljkama ili drugim senzorima.
Opaki robot slobodno trčkara; Mislite li i vi na Terminatore?