Europski centar za nuklearna istraživanja, CERN, priopćio je kako je kroz najveći akcelerator čestica pušten prvi snop protona. Pokus je prošao bez izgreda i ranije od planiranog. Akcelerator je zbog kvara bio van pogona čak četiri mjeseca.
Kruženje snopa u smjeru kazaljke na satu uspostavljeno je u 22.00 sata po srednjoeuropskom vremenu. To je važna etapa s obzirom na prve fizikalne rezultate LHC-a (Veliki hadronski sudarač) koji se očekuju 2010., priopčio je CERN, smješten u Ženevi. Prema riječima glasnogovornika CERN-a Jamesa Gilliesa, prva pokusna ubrizgavanja protonskih cestica počela su oko 16.00 sati po srednjoeuropskome vremenu.
- Ako noćas sve prođe u redu, pokušat ćemo izazvati kruženje snopa čestica u subotu u 7.00 sati po istom vremenu na nekoliko minuta - dodao je. Pri posljednjem pokušaju, snop čestica održao se 30 minuta. Sudarom protona trebao bi nastati "Higgsov bozon", ili kako ga nazivaju "Božja čestica". Ta se čestica pojavila neposredno nakon Velikog praska i ključna je za razumijevanje mase. Veliki hadronski sudarač (LHC), vrijedan je 3,76 milijarda eura. Stroj se pokvario tek nekoliko dana pošto je 10. rujna 2008. prvi put pušten u pogon. Neki znanstvenici pokušavaju zaustaviti ovaj projekt jer vjeruju da ce se pri sudaru čestica stvoriti mnogo malih tzv. crnih rupa, te da ce doći do smaka svijeta. Znanstvenici koji rade na eksperimentu tvrde da će crne rupe nestati čim budu stvorene i da nema bojazni.