To je to što me zanima!

Strava za vojsku: Aplikacija za vježbanje im je razotkrila baze

Fitness aplikacija strava objavila je globalnu kartu lokacija na kojma se vježba, a na njima su i podaci vojnika koji su kroz rute svojih vježbanja otkrili i lokacije nekih baza
Vidi originalni članak

Karta koja prikazuje put kojim se kreću korisnici aplikacija za praćenje tjelovježbi otkrila je potencijalno osjetljive informacije o američkom i savezničkom vojnom osoblju u ratnim zonama poput Iraka i Sirije.

Dok su neke vojne baze dobro poznate skupinama koje bi ih možda željele napasti karta pokazuje i nešto što se čini kao rute kojima se snage kreću kad su izvan baza - a takve bi se informacije mogle koristiti u planiranju napada i zasjeda.

Karta, koju je izradila aplikacija Strava Labs, pokazuje kretanje korisnika aplikacije širom svijeta označujući intenzitet aktivnosti na toj putanji odnosno "izravnu vizualizaciju Stravine globalne mreže atletičara", objašnjava tvrtka.

Rute su ocrtane nad velikim dijelovima nekih zemalja, no u drugima pojedine se lokacije ističu. Tako je karta Iraka uvelike u mraku što pokazuje da se Strava aplikacija tamo malo koristi, uz rijetke iznimke - dobro poznate vojne baze u kojima su smještene američke i savezničke snage u okviru rata protiv Islamske države. Te su baze iscrtane u detalje a radi se primjerice o Tajiju sjeverno od Bagdada, Kayyarahu južno od Mosula i Al-Asadu u pokrajini Anbar.

Na sjeveru i zapadu Iraka pojavljuju se i manje lokacije koje ukazuju na postojanje manjih i manje poznatih vojnih postrojenja.

Označene su i dionice cesta što znači da korisnici drže stalno uključene aplikacije i dok putuju potencijalno otkrivajući detalje o uobičajenima rutama kretanja.

U Afganistanu intenzivna aktivnost bilježi se na području zračne vojne baze Bagram sjeverno od Kabula kao i još nekoliko lokacija na jugu i zapadu zemlje.

Sigurnosni analitičar Tobias Schneider kaže da karta otkriva i vojne položaje u Siriji i Iraku kao i  bazu Madama koju koriste francuske snage u Nigeru.

Američke snage raspoređene su kao potpora lokalnim snagama koje se bore protiv islamske države u Siriji kao i u Iraku, dok su ruske i iranske jedinice raspoređene ako potpora vladi predsjednika Bašara Al Asada.

Scheneider kaže kako su označene i neke lokacije koje koriste Rusi ali ne i one koje koriste Iranci.

"Baze su na jednom mjestu i teško ih je sakriti", kaže on pa "najveća potencijalna prijetnja dolazi od praćenja kretanja".

Američko ministarstvo obrane objavilo je kako preispituje situaciju.

"Objavljeni podaci pokazuju kako je potrebno imati svijest o situaciji kad pripadnici vojnih snaga dijele osobne informacije", kaže pukovnica Audricia Harris, glasnogovornica Pentagona za AFP.

"Ministarstvo obrane na ovakve stvari gleda vrlo ozbiljno i razmatra situaciju kako bi utvrdilo jesu li ikakva dodatna obuka ili upute potrebni i treba li neku dodatnu politiku uvesti kako bi se osiguralo da vojno osoblje bude sigurno u zemlji i inozemstvu", kaže Harris.

Pentagon "preporučuje ograničavanje pristupa javnosti profilu na internetu uključujući osobne profile na društvenim mrežama".

Strava navodi da korisnici aplikacije mogu sami odrediti da njihovi podaci ne uđu u kartu.

Idi na 24sata

Komentari 10

  • stari mudrac 29.01.2018.

    aplikacije i napredna tehnologija su ćudo! onoga čečena džohara dudajeva rusi su pogodili projektilom u uho čim je uključio mobitel. još 1996 godine!

  • marijan09 29.01.2018.

    Sad kad mi znamo, a sto sad?

  • korisničko ime zauzeto 29.01.2018.

    sve mi se čini da ljudi napokon ponovno shvaćaju prednost ne imanja mobitela i ostalih stvari. Bar uživaš u miru i tišini.

Komentiraj...
Vidi sve komentare