Nikad nisam maštao o skupim automobilima, nego da odletim na Mars. Želim ispuniti san i istražiti Crveni planet, rekao je Ivan Lehocki, geofizičar iz Bilja kod Osijeka.
On je jedan od 663 kandidata i koji su ušli u uži izbor za odlazak na Mars. Najviše ih je iz SAD-a, Indije i Kine.
- Želim da postanemo multiplanetarna civilizacija, želim da istražujemo Mars, asteroide, komete i ostale objekte Sunčevog sustava, a s vremenom i dalje. Činjenica da bi išli ljudi, a ne roboti, inspirirala bi djecu i mlade širom svijeta da postanu znanstvenici, inženjeri, pa i budući astronauti. Jedan projekt ovakvoga kalibra mogao bi ujediniti planet, u svakom smislu te riječi - rekao je Lehocki za 24sata.
Osim Lehockog, naš kandidat za putovanje je i arheolog Marko Lukić iz Zagreba. Treća naša kandidatkinja Kira Maras odustala je od odlaska na Mars.
U posljednjoj fazi kandidati će biti u međunarodnim skupinama od četvero, a svi će pokazati preživljavanje u teškim uvjetima i raditi zajedno unatoč mogućim teškoćama.
Finalna faza mogla bi se prikazivati kao reality show u kojem će gledatelji 2016. odabrati ljude koji će biti prvi Zemljani na Marsu.
Prije ljudske kolonije na ‘crveni planet’, nizozemska tvrtka Mars One, koja organizira put, planira lansirati misiju opskrbe koja će sletjeti na Mars do listopada 2016. godine, a dvije godine poslije će lansirati testnu misiju.
Četvero od njih će dobiti kartu kojom bi trebali stići na Mars 2025. godine nakon sedam mjeseci putovanja od Zemlje i prijeđenih 56 milijuna kilometara.
Dodatni timovi će se pridružiti naselju s namjerom da tamo 2033. godine bude dvadesetak ljudi koji žive i rade na Marsu. Tamo će prikupljati podatke, provjeravati postrojenja za proizvodnju kisika vegetacije i postaviti temelje za ljudsku kolonizaciju.
I dok se iščekuje izlet na Crveni planet, neki su skeptični oko cijelog svemirskog projekta.
Bivši zapovjednik ISS-a: Bojim se da neće uspjeti
- Bojim se da neće uspjeti, a javnost je previše ushićena oko odlaska na Mars - rekao je Chris Hadfield, bivši zapovjednik Međunarodne svemirske postaje. Dodatan strah siju i znanstvenici. U istraživanju provedenom na američkom sveučilištu MIT otkrili su da plan nizozemskog projekta Mars One ima previše nedostataka.
- Nestat će im hrane i vode prebrzo. Prenizak je tlak zraka, pa će im biti teško disati. To nisu uvjeti za siguran život i mogli bi umrijeti za 68 dana - poručuju.