Oko 8,5 milijuna uređaja s Windowsima pogođeno je neispravnim ažuriranjem softvera koje je uzrokovalo poremećaje na globalnoj razini, objavio je američki tehnološki div Microsoft. To je manje od jedan posto svih računala s Windowsima, objavila je tvrtka na svom blogu.
Ipak, rasprostranjeni ekonomski i društveni učinci pokazali su koliko je tvrtki koje upravljaju ključnim uslugama koristilo usluge tvrtke CrowdStrike.
Informatički kvar izazvao je u petak značajne poremećaje u cijelom svijetu. Gotovo je paralizirao zračni promet u mnogim mjestima, a pogođeni su i supermarketi, banke, bolnice, mediji i druge institucije.
CrowdStrike je kao uzrok naveo neispravno ažuriranje softvera za Windowse. Tvrtka je proglasila problem riješenim do petka poslijepodne, ali nekih posljedica bilo je i kasnije.
Zračni promet u Njemačkoj u međuvremenu se uglavnom normalizirao, objavilo je Udruženje njemačkih zračnih luka (ADV).
Savezni ured za informacijsku sigurnost (BSI) priopćio je u subotu poslijepodne da se situacija stabilizira u mnogim područjima, no brojne tvrtke nastavljaju se boriti s posljedicama poremećaja.
"Još uvijek nije konačno utvrđeno kako je neispravan kod dospio u ažuriranje tvrtke CrowdStrike. BSI je u intenzivnoj komunikaciji s tvrtkom o ovome", objavio je ured.
Crowdstrike je najavio australskoj vladi da je 'blizu uvođenja automatskog popravka' nakon globalnog prekida, prenosi The Guardian. Potvrdila je to Clare O'Neil, ministrica unutarnjih poslova Australije.