Mogućnost da nam djeca uskoro imaju tri roditelja te tako izbjegnu opasne nasljedne bolesti znatno je veća nakon što su znanstvenici iz Nacionalnog centra za istraživanje primata u Oregonu stvorili majmune. Rođenje četiriju zdravih makaki majmuna u SAD-u dokaz je da DNK može biti prebačen iz jednog jajašca u drugo kako bi se ispravili genetski poremećaji krivi za genetske bolesti. To što su znanstvenici uspješno presadili DNK u čovjekova bliskog rođaka pokazuje da bi se metoda za nekoliko godina mogla primijeniti i na ljudima kako bi se izbjeglo prenošenje genetskih poremećaja na djecu. Znanstvenici bi tako mogli zamijeniti loše mitohondrije koji se javljaju kod jednog od 6500 porođaja. Dok većina loših mitohondrija ima blage učinke, neki mogu prouzročiti ozbiljne moždane, srčane, mišićne probleme kao i tegobe s jetrom te rak, dijabetes, sljepoću i gluhoću.
Metoda je kontroverzna i zato što će djeca morati imati tri bioloških roditelja od kojih će naslijediti genetski materijal. Majka i otac bi najviše dopridonijeli djetetovu DNK, ali bi jedan dio došao i od druge žene koja bi dala zdrave mitohondrije. Shoukhrat Mitalipov koji je vodio istraživanje u ovom slučaju genetski inženjering smatra opravdanim jer je to jedini održivi pristup.
- Jedini način da liječimo takve nedostatke je da zamijenimo gene. Ovo ne radimo radi opće uporabe nego za pacijente s mutacijama koje mogu prenijeti na sljedeću generaciju - rekao je Mitalipov. Iako je više od 99 posto DNK u nukleusu, jedan mali dio se nalazi i u mitohondrijima koji se nasljeđuju od majke. Upravo mutacije u mitohondrijima izazivaju bolesti. Znanstvenici su u laboratoriju oplodili jajašca majmunice i usadili ih u surogat majke. Rodila su se četiri majmuna: Mito i Tracker te Spindler i Spindly koji nisu naslijedili čak ni tragove mitohondrija od majke.
- Sve što proučavamo na ne-ljudskim primatima, još lakše može biti preneseno na ljude - kaže Mitalipov. U idućih nekoliko godina znanstvenici će pratiti razvoj majmuna, prenosi Times.