U 19. stoljeću, u vrijeme širenja Sjedinjenih Američkih Država s istoka na zapad, imigrant hrvatskog podrijetla John Henry (“čelični Joe”) čekićem je neumorno zabijao čelične klinove u željezničke šine. Prema mnogo puta opjevanoj legendi, vlasnik željeznice organizirao je neravnopravno natjecanje u kojem je čovjek samo snagom mišića trebao pobijediti stroj, odnosno parni čekić, kako ne bi bio njime i zamijenjen. Neumornom Joeu to je i uspjelo te je nakon borbe iscrpljen pao i umro, no zbog njegova junaštva kolege radnici nisu izgubili posao.
Danas računala, strojevi i roboti više nisu ljutiti protivnici ljudima nego zabavni konkurenti u natjecanjima i kvizovima poput američkog “Izazova”. U dugo iščekivanom “sudaru” čovjeka protiv stroja prošli tjedan je superračunalo Watson uspjelo obrisati pod s dva najbolja igrača u povijesti kviza Bradom Rutterom i Kenom Jenningsom te tako zaradilo milijun dolara.
No računala i roboti ne dominiraju u svim područjima, a nogometni RoboCup igrom se ne može usporediti ni s 2. HNL. Roboti nogometaši viču jedni na druge bežično, a imaju velikih problema s udarcima glavom. Ipak, sigurno je da će napredne verzije do 2050. godine zaigrati i u Ligi prvaka, nadaju se zaigrani znanstvenici sa Sveučilišta Carnegie Mellon.
Chinook u igri dame pobijedio starca
Chinook je bio prvi računalni program koji je osvojio svjetsko prvenstvo protiv čovjeka, no nije mu bilo lako. Na prvenstvu 1994. u igri dame Chinook je pobijedio aktualnog prvaka Kena Jenningsa. Nakon šest neodlučenih partija čovjek je odustao zbog zdravstvenih problema.
Šahovski prvak ljutit na “duboko plavetnilo”
U veljači 1996. IBM-ovo računalo Big Blue uspjelo je prvi put u povijesti pobijediti tadašnjega svjetskoga šahovskog prvaka Garija Kasparova. On se brzo opravio od poraza te u preostalih pet partija upisao tri pobjede i dva neriješena ishoda. No 1997. organiziran je revanš, a nadograđeni Deep Blue mogao je procijeniti 200 milijuna pozicija u sekundi. Konačan rezultat bio je 2-1 za računalo, a ljutiti Kasparov optužio je IBM za varanje, no majstorica nije nikad održana.
Naiđe li na trik pitanje, samo pametno šuti
Superračunalo Watson ima snagu 90 IBM servera, 2880 procesora i 16 terabajta radne meorije. Sposoban je prepoznati i prevesti prirodni u strojni jezik, prepoznati kontekst te ima pristup na više od 200 milijuna stranica. Slabiji je u igrama riječi i dvostrukim značenjima.