Neutrini koji su stvorili veliku strku među znanstvenicima ipak nisu brži od svjetlosti, objavio je Europski centar za nuklearna istraživanja (CERN). Nova mjerenja pobijaju mjerenja koja su objavili znanstvenici eksperimenta Opera u rujnu. Oni su naveli kako su izmjerili neutrine brže od svjetlosti, što je u suprotnosti s teorijom relativnosti Alberta Einsteina na kojoj se temelje mnoga načela moderne fizike. Da su potvrdili teoriju i brzinu čestica, teoretski bi bilo moguće otputovati u prošlost i recimo promijeniti tijek povijesti.
Sličan eksperiment ponovili su Carlo Rubbia i njegov tim Icarus te poslali neutrine od CERN-a do detektora koji je udaljen nekoliko stotina kilometara.
- Pokus je prilično jednostavan, a rezultati su uvjerljivi i govore nam da nešto nije bilo u redu s eksperimentom Opere - kaže Rubbia.
Einsteinova teorija kaže kako je brzina svjetlosti od 299.792 metara u sekundi najveća koja postoji u svemiru, a procjene starosti svemira, veličine crnih rupa te snaga koju generiraju nuklearni reaktori temelje se na njoj.
Prošlog mjeseca je objavljeno i kako su tijekom pokusa Opera imali tehničkih problema, a Antonio Ereditato je rekao kako su posljednji rezultati u skladu s njihovim otkrićem tehničkih grešaka.
New York Times ističe izreku Arthura S. Eddingtona kako "ne treba vjerovati niti jednom eksperimentu dok ga ne potvrdi teorija", te dodaju da je ista stvar bila i u ovom slučaju. Navode kako su kritičari predlagali da bi bilo bolje da su o svemu šutjeli i provjeravali rezultate dok ih ne dokažu i u teoriji. No, s druge strane Laura Parizii, članica tima Opera, kaže kako je ovaj cijeli slučaj proizveo sjajnu raspravu i bio dobra lekcija,. Naglašava ipak kako znanstvenici, čak i Einstein, rade metodom pokušaja i pogreške.