Nije nepoznanica da najbogatiji nogometni klubovi troše enormne količine novca za transfere. Pixsell je objavio zanimljivu statistiku koja pokazuje koji klubovi su potrošili najviše novca od svibnja 2008. do 2024.
POGLEDAJTE VIDEO:
Na vrhu liste nalazi se Manchester City u vlasništvu Šeika Mansoura bin Zayed al Nahayana. Njegova grupacija je 2008. kupila "građane" i tada je počeo strelovit uspon kluba prema vrhu engleske lige i europskog nogometa. Za 90 posto dionica Šeik je morao platiti više od 200 milijuna funti što je sitnica za iznos koji je nakon kupnje uložio u klub.
Na vrhu liste najskupljih pojačanja nalazi se engleski reprezentativac Jack Grealish (28), dok je drugi hrvatski defenzivac Joško Gvardiol (22). No ulaganja su započela puno prije Gvardiola i Grealisha, Nahayan je svoje osvajanje tržišta najavio kupnjom Robinha (40) iz Real Madrida. Koliko je City u to vrijeme značio u nogometnim krugovima govori i izjava brazilske zvijezde koja nije bila svjesna kako potpisuje za građane, već je mislio kako će postati novi igrač Uniteda.
Englezi najveći potrošači
Upravo su "crveni vragovi" drugi najveći potrošač. Obitelj Glazer, s kojim su navijači Uniteda itekako nezadovoljni uložila je 1,4 milijarde eura od 2008. No, nakon odlaska sir Alexa Fergusona (82) rezultati nisu pratili investicije. Njihova najveća investicija bio je povratak Paula Pogbe (31) za 105 milijuna eura. Francuz nije ostavio dublji trag u Unitedu, a njegov boravak ondje obilježile su ozljede i sukob s Jose Mourinhom. Pogbu slijede Anthony (24) koji je bio velika želja trenutnog trenera Ten Haaga, Harry Maguire (31) i Jadon Sancho (24). Budućnost njih trojce u klubu jednako je nesigurna kao i trenera koji ih je doveo.
Treći na listi je londonski Chelsea. Njihova priča s trošenjem novca započela je u eri Romana Abramoviča. Rus nikada nije štedio, a u klub je uvijek dovodio najtraženije igrače svijeta. No Dider Drogba (46), Frank Lampard (45), Petr Czech (42) i Ashley Cole (43) došli su za "siću" kada se u obzir uzmu iznosi koje je novi vlasnik Todd Boehly (50) platio za igrače u posljednja dva prijelazna roka. Enzo Fernandez (23) stigao je London nakon što je sjajno odigrao Svjetsko prvenstvo u Kataru. Njegov partner u veznom redu Moises Caicedo (22) također je bio skupa akvizicija, a tu je i povratnik Romelu Lukaku (31) kojeg se klub želi riješiti već dvije sezone. "Plavci" unatoč takvim ulaganjima nisu još dosegnuli niti izbliza uspjehe koje je Abramovič ostavio iza sebe.
Na vrhu dva talijanska kluba
Paris Saint-German nalazi se odmah iza Chelsea s potrošenih 1,31 milijardu eura. Neymar (32), Kylian Mbappé (25), Zlatan Ibrahimović (42) i Tiago Silva (39) samo su neki od igrača koje je Qatar Sports Investments na čelu s Nasserom Al-Khelafijem doveo.
Arsenal je za vrijeme Arsena Wengera vodio politiku kupovine igrača koji nisu najveće zvijezde, no posljednjih godina i oni su se morali prilagoditi tržištu. Kai Havertz (24), Gabriel Jesus (27), Oleksandr Zinchenko (27), Declan Rice (25) vlasnika kluba Stana Kroenkea stajali su nešto manje od 300 milijuna eura.
Katalonski div također je na listi. Barcelona koja se posljednjih godina suočava s velikim financijskim problemima također nije štedjela na pojačanjima. Ousmane Dembele (27), Philippe Coutinho (31), Antoine Griezmann (33) redom su bili promašaji predsjednika Joana Laporte (61). Svi navedeni klub su stajali više do 100 milijuna eura samo za transfere, a niti jedan više nije dio katalonskog kluba.
Na kraju liste nalaze se dva talijanska kluba, Juventus i Milan. "Stara dama" od 2008. godine potrošila je 703 milijuna eura na transfere, a ističu se onaj Cristiana Ronalda (39) iz Real Madrida i Gonzala Higuaina (36) iz Napolija. Milan u svojim transferima nikada nije probio iznos od 100 milijuna eura za odštetu, pa čak niti 50 milijuna. Njihov najveći transfer je Rafael Lea (24) koji je stigao iz Lillea za 49 milijuna eura.