Možemo li živjeti pod maskama ili je književnost tu da ih skine, da pokaže svijet onakvim kakvim jest ili kakvim bi mogao biti?
Ove 2020. sve se okrenulo naglavačke i nakon nje više ništa neće biti kao što je bilo - ništa osim najdublje ljudske potrebe da pripovijeda i sluša priče i poeziju, da uz titravo svjetlo svojega računala u ugodnoj atmosferi doma, na plaži ili za radnim stolom čita i piše, da stvara nove svjetove i pokuša razumjeti stare i drugačije.
Književnost i kultura u svakom su kriznom vremenu, pa tako i ovom, esencijalne, i zapravo tek u takvim vremenima shvatimo da su nam osnovne životne potrebe mnogo veće od samo hrane i stana. I upravo zato i ove godine organiziramo festival svjetske književnosti, osmi po redu, dovodeći u Hrvatsku najbolje od suvremene književnosti.
I mi smo se prilagodili te smo u suradnji s HRT-om producirali niz programa koje možete gledati na Trećem programu nacionalne televizije, bilo uživo, bilo premijerno. Drugi dio programa održat će se u novootvorenoj Knjižari Fraktura u Ulici kneza Mislava 17 u Zagrebu i te programe emitirat ćemo uživo putem svojih web platformi i u suradnji s 24sata. Jedan program, poštujući epidemiološke mjere, održat ćemo u Hrvatskom glazbenom zavodu, gdje se prošle godine odvijao festival.
Izložbe će se održati u galeriji Canvas i galeriji Šira, a filmove po književnim djelima moći ćete gledati također na Trećem programu. Ove godine dovodimo šezdesetak autora iz dvanaest zemalja. Neki će gostovati i razgovarati s nama iz svojih domova ili TV studija, no mnogi će nastupati uživo pred kamerama, bilo iz studija HRT-a ili iz Knjižare Fraktura, a na svakom događanju moći će prisustvovati i publika koliko to dopuštaju kapaciteti prostora uz pridržavanje svih mjera.
Već 5. rujna u najavnoj emisiji festivala na HRT-u razgovarat ćemo o temama distopije i apokalipse u književnosti s Ivanom Rogar i Ludwigom Bauerom, o suvremenoj laži razgovarat ćemo s Vidom Barićem, a Ozren Grabarić i Matej Meštrović s vrhuncima predstave “Krležino predavanje” u Hrvatskom glazbenom zavodu podsjetit će nas kako je svijet budućnosti i književnost vidio Miroslav Krleža.
Svečano otvaranje festivala prenosit će se uživo sa “Sunčane strane Prisavlja”, a u emisiji će gostovati najbolji svjetski kratkopričaš Izraelac Etgar Keret, zatim troje programskih direktora hrvatskih književnih festivala, Magdalena Vodopija, Roman Simić i Seid Serdarević, te Đurđica Čilić i Semezdin Mehmedinović, dvoje autora čije je pripovijedanje obilježeno autofikcijom, a pritom je iznimno poetsko.
Na tribini “Razotkrivanje” ove godine ugošćujemo jednog od stalnih kandidata za Nobelovu nagradu za književnost Davida Grossmana, s kojim ćemo razgovarati o njegovu romanu “Kad je Nina znala”, inspiriranom životom Eve Panić. S nagrađivanom iznimno popularnom talijanskom autoricom Francescom Melandri o njezinu romanu “Prava krv” o afričkim emigrantima u Italiji, kolonizatorskoj povijesti Italije i ratu u Etiopiji razgovarat će jedna od naših najboljih prevoditeljica s talijanskog Ana Badurina, a s ljubimcem hrvatske publike Javierom Cercasom, autorom čiji je svaki novi roman književni dragulj, razgovarat će književni teoretičar Tomislav Brlek.
Ta tri “Razotkrivanja” možete gledati na TV programu, a Etgar Keret o svojim će novim pričama razgovarati s Romanom Simićem u Knjižari Fraktura.Taj i druge događaje iz knjižare moći ćete gledati uživo putem naših platformi i uz suradnju s našim medijskim pokroviteljima 24sata i tjednikom Express. Festival svjetske književnosti od početka njeguje dijalog između svih sudionika, a ta ideja najbolje se ogleda u programu “Dvostruki portret”, gdje spajamo inozemne i domaće autore koji se negdje dodiruju - temom, stilom, idejom...
Ove godine u tom programu spajamo dansku spisateljicu, dobitnicu niza nagrada i finalisticu za nagradu Man booker international Dorthe Nors i esejisticu, prozaisticu i feministicu Asju Bakić, s kojima će razgovarati Dunja Kučinac. Odrastanje u doba tranzicije jedna je od tema kojom se bavi niz pisaca tranzicijskih zemalja, svaki sa svojim ponešto drugačijim iskustvom.
Korana Serdarević o tome će razgovarati s rumunjskim piscem i književnim urednikom Bogdan-Alexandruom Stănescuom i s piscem, urednikom i kulturtregerom Andrijom Škarom. U današnjem užurbanom svijetu svima je potrebna smirenost, potraga za istinskim poslom, za nečim što nas ispunjava, što nas povezuje s iskonskim ljudskim.
O tim će iskustvima razgovarati Morana Zibar s Oleom Thorstenenom, norveškim stolarom koji je postao svjetska književna senzacija, i Milanom Majerović-Stilinovićem, koji se pak našao na planini. S druge strane, pisce i dalje proganjaju stvari koje uznemiravaju - pedofilija, skrivene tajne čovjeka, nasilje nad ženama...
O tome će s dobitnikom europske nagrade za književnost, nizozemskim piscem Jamalom Ouariachijem i književnim otkrićem godine Magdalenom Blažević razgovarati Antonela Marušić. U programu “Pisac i njegov čitatelj” ove godine ugostit ćemo neke iznimne pisce i njihove prevoditelje ili urednike. Kruno Lokotar razgovarat će s dva Marka, Markom Tomašem i Markom Gregurom, o njihovim novim romanima.
Seid Serdarević će pak sa Semezdinom Mehmedinovićem i Đurđicom Čilić razgovarati o njihovim knjigama i poetikama, o sjećanju i kako to sjećanje uhvatiti. Ovogodišnje književne matineje u ovim posebnim okolnostima održavamo na livadi HRT-a, tako da su to i matineje i piknici.
Učenici zagrebačke V. gimnazije razgovarat će s Mihaelom Gašpar o njezinim romanima i temama koje je opsjedaju, učenici X. gimnazije “Ivan Supek” pokušat će vidjeti i čuti kako piše Ivica Prtenjača, dok će VII. gimnazija razgovarati o flash pričama i detaljima koje lovi mobitelom s Antom Zlatkom Stolicom. Sunje Lewejohann, Lara Mitraković i Olja Savičević Ivančević pjesnikinje su različitih generacija, ali sličnih poetika. Njihove pjesme čut ćemo uživo, a o poeziji će s njima razgovarati Monika Herceg.