Prvo je blijedo, kao da je razvodnjeno. Drugo ima neku prirodnu boju starijeg vina, treće je žute, ali malo hrđave boje, a četvrto jantarno. A na svima piše “graševina”. Fotografiju četiri vina s naizgled istom etiketom naš je čitatelj snimio u trgovačkom centru Getro. - Pa što nam to prodaju? Naletio sam na ovu graševinu. Isti proizvođač, isto vino, ista godina berbe, a boja je različita. Različit je i oblik kanistra - ispričao nam je čitatelj. Ovu graševinu Vitis od pet litara puni i prodaje zagrebačka tvrtka ABD Vina.
Različita vina?
- U ovom je slučaju riječ o vinima iz dvije različite vinarije, što piše i na etiketama. Ne mogu vina iz dvije regije imati istu boju. U ovom je slučaju jedno vino iz Iloka a drugo iz Erduta. Mi inače kupujemo i vina iz Đakova te punimo i prodajemo pod etiketom Vitis - objašnjavala nam je u telefonskom razgovoru Jelena Balog iz tvrtke ABD Vina. Nije, međutim, objasnila zašto od četiri vina svako ima drugu boju.
U pisanom su priopćenju pojašnjavali: “Naziv Vitis graševina generički je naziv za vino tipa graševina proizvedeno u različitim vinarijama, što je vidljivo na svakoj etiketi. Kako na osobitost vina (pa i na boju) utjecaj imaju pedološke karakteristike (značajke tla), klimatski uvjeti (količine padalina, sunca, temperatura, položaj nasada...), potom način prerade grožđa u vino, korištenje kvasaca, tretiranje vina u bačvama, starost vina itd., bilo bi neuobičajeno da je podudarnost boje vina visoka. Usprkos različitosti vina sva su kvalitetno uvjetna za puštanje u promet jer su sva analizirana u Zavodu za vinarstvo RH, što je istaknuto kroz br. rješenja na etiketi. Razlog korištenja generičkog imena je u poteškoćama ulistanja manjih vinarija u trgovačke lance te marketinški troškovi istih.”
Vino je ispravno
No još je jedan razlog zbog kojeg ista vrsta vina može imati različitu boju. - Ako je ta graševina tamnija, to znači da je kod nje došlo do veće oksidacije. Moguće je da je to vino nekoliko mjeseci stajalo u toj plastici, a vino koje stoji u plastici može oksidirati. Naime, plastika propušta kisik, a problem može biti i čep. Inače, s tim vinom je sve u redu i onome tko ga pije ne može ništa biti. Za razliku od svjetlijih graševina, koje su bolje, tamnije su manje kvalitetne, imaju prazniji okus, koji podsjeća na voće kad oksidira i malo posmeđi - objasnio nam je doc. dr. Leo Gracin, enolog s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu.