Imam vikendicu u gradu Pagu u kojoj boravim 30-ak dana na godinu, ali zato svaki mjesec plaćam odvoz otpada 228 kuna, požalila nam se čitateljica. Komunalno poduzeće Pag naplaćuje usluge koje nije izvršilo, dodao je čitatelj iz sjeverozapadne Hrvatske.
- Naplata usluga koje nisu izvršene je kazneno djelo. Znamo da u Crikvenici vlasnici vikendica plaćaju odvoz samo za tri mjeseca. Direktora Komunalnog poduzeća Pag upozorio sam na nezakonite naplate usluga, no nije me htio saslušati - kaže ljutiti “vikendaš”. U Komunalnom društvu Pag ni nama nisu odgovarali na više upita, a u Ministarstvu zaštite okoliša doznali smo da je naplata odvoza otpada i kad otpada nema istodobno i zakonita i protuzakonita.
- Zakonom o otpadu propisano je da se troškovi gospodarenja otpadom obračunavaju prema kriteriju količine i svojstvu otpada uz primjenu načela ‘onečišćivač plaća’. Gradovi i općine kao kriterij količine za obračun zbrinjavanja komunalnog otpada moraju primjenjivati jedinicu mase, volumen otpada ili broj članova kućanstva - tvrde u Ministarstvu.
Broj stanara kao kriterij u suprotnosti je s načelom “onečišćivać plaća” jer deseteročlano kućanstvo koje razvrstava otpad i vozi ga redovito u reciklažna dvorišta može stvoriti manje smeća od, recimo, četveročlane obitelji koja sav otpad baca u kantu. U Ministarstvu dodaju kako su donijeli Naputak o načinu izračuna naknade gospodarenja komunalnim otpadom prema kojem nadležno tijelo u gradovima i općinama izabire prema kojem će kriteriju naplaćivati odvoz otpada.
Gradovi i općine, dakle, biraju kako će naplaćivati, a to je kao da su vukovima prepustili čuvanje ovaca. Naravno da će izabrati kriterij koji im donosi više novca, a načelo “onečišćivać plaća” zaboraviti. Te se odluke donose temeljem Zakona o komunalnom gospodarstvu, koji je u nadležnosti Ministarstva graditeljstva, a to je prepuštanje onih istih ovaca na čuvanje medvjedima, jer graditeljstvo i zaštita okoliša nisu baš često u prijateljskim odnosima.
- Nezadovoljni građani mogu predati prigovor Ministarstvu graditeljstva. Ako ono utvrdi da kriterij za obračun odvoza nije u skladu sa zakonom, može podnijeti Visokom upravnom sudu zahtjev za ocjenu zakonitosti - rekli su u Ministarstvu zaštite okoliša. Izlaz iz ovog zakonodavnog labirinta je, kažu, u novom zakonu o održivom gospodarenju otpadom koji rade i koji će propisati obaveze jedinica lokalne samouprave te sankcije za gradonačelnike i načelnike koji ih se ne pridržavaju.
Samo bi čipirane kante omogućile da se plaća koliko se ima smeća
Neki smeće naplaćuju prema veličini kante i broju odvoza. I u tom se slučaju odvoz plaća i kad vlasnika, pa ni smeća, nema. U Ministarstvu zaštite okoliša tvrde k ako je to pravedan sustav. Bolji bi bio samo kad bi kante bile čipirane pa bi se očitavao broj odvoza.
Ministarstvo ne može kazniti
Zakon o otpadu nije predvidio kazne za one koji naplatu otpada ne naplaćuju prema Zakonu o otpadu. Potrošači se, tvrde u Ministarstvu, mogu žaliti Državnom inspektoratu.
Žali se povjerenstvu, ako ga komunalna tvrtka ima
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, komunalne tvrtke moraju osnovati povjerenstvo za pritužbe koje će odgovarati na reklamacije u roku od 30 dana, a u povjerenstvu moraju biti i predstavnici udruge za zaštitu potrošača. No stara je poslovica da kad nešto ne želiš riješiti, tada osnuješ povjerenstvo.