Saborski zastupnici raspravljat će o izmjenama Zakona o igrama na sreću, koji strože uređuje uvjete ulaska u prostore u kojima se priređuju igre na sreću. Propisuje se obveza identifikacije svih igrača koji ulaze u takve objekte. Iznimka su lutrijske igre, uz obrazloženje da je riječ o igrama na sreću nižeg rizika. Zakon zabranjuje primanje uplata za klađenje od osoba mlađih od 18 godina, a odgovornost za provođenje zabrana snose priređivači, odnosno kasina i kladionice.
Novost je i registar samoisključenih igrača, koji će voditi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a u koji će se igrači s problemom ovisnosti moći sami upisati, čime će im biti onemogućen pristup igrama kod svih priređivača. Prijedlog donosi potpunu zabranu oglašavanja priređivača igara na sreću u tiskanim medijima, dok bi na televiziji i radiju bilo zabranjeno od 6 do 23 sata. Predložene izmjene usmjerene su i na sprečavanje rada nelegalnih internetskih priređivača. Ideja resornog ministarstva je dodatno proširiti mjere sprečavanja izmjenom Općeg poreznog zakona, gdje bi se propisala mjera blokade uplata u igre koje internetom priređuju nelicencirani priređivači. Mjeru bi provodili pružatelji platnih usluga, odnosno banke i kartične kuće.
Hrvatska udruga priređivača igara na sreću te Hrvatska udruga digitalnih izdavača (HUDI), koja okuplja sve najveće televizijske kuće i elektroničke medije u Hrvatskoj, pozdravljaju namjeru Ministarstva financija i Porezne uprave za ažuriranjem zakonskog okvira igara na sreću, no upozorili su da je propušteno adresirati pravi problem.
Zakon je isključivo restriktivno usmjeren na domaće medije i domaće priređivače igara na sreću, a iz vida ispušta ilegalne kladionice. Upravo su oni korijen problema, a prema procjenama čine 38 posto tržišta. Usvoji li se ovako predloženi zakon, prijeti nam procvat ilegalnih kladionica, koji vrlo brzo generiraju nove linkove, a odgovor države nije adekvatan. Ilegalne kladionice neće pitati igrača je li se samoisključio ili je li maloljetnik, a registracija kod njih je jednostavna, pa, primjerice, maloljetnik samo odabere datum rođenja koji odgovara punoljetnoj osobi i može igrati.
Priređivači su predložili blokiranje transakcija, reklama i IP adresa. Nudili su alat kojim se IP adrese blokiraju automatiziranim programom, ali nisu dobili nikakav odgovor. Zabrana i ograničavanjem oglašavanja rezultirat će dramatičnim udarom na održivost domaćih medija te na, posljedično, slobodu novinarstva, dok će Google, Meta (Facebook, Instagram) i dalje bez ikakvih problema moći plasirati oglase.