Ovog tjedna započelo je, po nalogu Grada Splita, uklanjanje ostataka izgorjelih PIS-ovih baraka na splitskom Spinutu. Kako je u krovnoj oblozi pronađen kancorogeni azbest angažirana je tvrtka za sanitarnu zaštitu okoliša Cian. Dvije prizemnice su izgorjele početkom travnja, a sumnja se da je požar bio podmetnut. Počinitelj još nije otkriven.
Azbesta ima i u krovištima preostalih baraka
- Na uklanjanju opožarenih ostataka angažirano je desetak naših djelatnika, teren je ograđen budući da se radi o opasnom otpadu. Nema opasnosti po građane, pa u Splitu postoji i mnoštvo drugih građevina koje su građene s azbestom. Taj će otpad biti odložen u posebne kazete kakve je Fond za zaštitu okoliša osigurao u Trogiru, na Braču i mjestu Udbina. Angažirani smo za sada na opožarenim objektima, a azbesta ima i u krovištima preostalih baraka - kazao je Petar Bojić, direktor Ciana.
Posljednjih godina tamo su se zaredali požari. U pretposljednjem požaru sredinom veljače izgorjele su dvije kornjače i pas.
Inače, radi se o kompleksu 15 baraka koje su na Spinutu bile izgrađene za građevinske radnike koji su radili na objektima Mediteranskih igara 1979. godine.
Nakon njihova odlaska, umjesto da budu uklonjene kako je planirano, u njih je useljeno komunalno gradsko Poduzeće za izgradnju Splita (PIS) koje je prostore napustilo početkom 1990-ih godina. Potom je raspolaganje barakama pripalo privatniku Željku Biliću koje barake od tada iznajmljuje raznim poslovnim subjektima i udrugama.
Prije tri godine sudskom odlukom parcele od oko 5.000 četvornih metara na kojima su barake dobili u povrat bivši vlasnici obitelj Koceić, no, još nisu ušli u svoj posjed jer su u barakama zakupci.
Baldasar: Barake ćemo ukloniti do ljeta
Gradonačelnik Ivo Baldasar je poručio kako su same barake gradsko vlasništvo, te će biti uklonjene do ljeta što smatra dovoljnim da korisnici pronađu nove prostore. Tvrdi kako Bilić nema nikakve pravne osnove da ih iznajmljuje, te mu je naložio da napusti prostore.