Nakon niza potresa u Jadranskom moru oceanograf Dubravko Orlić u razgovoru za N1 pojasnio je kako Jadran većinom nije u opasnosti od tsunamija, a to se posebno odnasoi na sjeverni i srednji dio.
Kaže da su magnitude ispod 6 Richtera, kao ove danas, preslabe za tsunami.
- Ima izuzetnih slučajeva da se dogodi odron, pa nastane tsunami, ali to je izuzetno rijetko. Mira Pasaić i ja smo s kolegama iz Italije radili katalog o tsunamiju koji je obuhvatio 500-tinjak godina, i mi smo tada našli 27 tsunamija koji su se dogodili u Jadranu tijekom tih 500 godina - rekao je.
Kad bi se i pojavio tsunami objasnio je da bi hrvatska obala bila u puno boljoj situaciji od talijanske.
- Amplifikacija vala je veća ako je obala blago položena - kaže.
- Najjači tsunami koji imamo u katalogu, bio je 1627. godine, zahvatio je poluotok Gargano na talijanskoj strani i visina vala je bila desetak metara - rekao je i dodao da je jedan od većih tusnamija s naše strane bio u vremenu dubrovačkog potresa 1667. godine.
- Tada je visina vala bila šest metara - kaže.
- Otoci štite od valova, dolazi do refleksije i lomova tih valova - rekao je o još jednom razlogu zašto je naša strana bolje zaštićena.
- Za zadnjih 100 godina imamo zapise o tsunamiju. Najjači je bio vezan za onaj crnogorski potres, onaj čuveni iz 1979. godine. Tada je visina vala bila oko pola metra, iako ima naznaka da je na nekim mjestima bio puno jači, dapače, da je nekoliko ljudi i poginulo - rekao je.