Ovo je izvještaj o umorstvu jedne zagrebačke kuće. Zvala se Villa Peroš, sljedeće bi godine navršila 120. rođendan (premda je, možda, i koju godinu starija). Za kuću to nije mnogo, ali Villa Peroš bila je lijep i skladan primjerak secesijske arhitekture, važan za već odavno narušenu cjelinu Ribnjaka. U Zagrebu koji nije ni Beč, ni Prag, ni Krakov, a nije ni Trst, ni Graz, ni Pečuh, Villa Peroš bila je malena ljepotice, lokalno remek-djelce, jedna od onih građevina po kojima njezini stanovnici nisu seljaci, a ni stanovnici nekoga novokomponiranog sintetičkog grada, nastalog po milostivoj volji kakvoga srednjoazijskog diktatora. S umorstvom Ville Peroš, u kojemu su redom sudjelovali Državni inspektorat, hrvatski sudovi i policija, desno-katolička hrvatska Vlada i zeleno- lijeva možemaška gradska vlast, Zagreb je za jednu kuću postao manje grad, a Zagrepčani su postali manje građani.
Villa Peroš dugo je bila slabo održavana. Nakon što je u potresu oštećena, ali ne toliko da bi to izvana bilo vidljivo, niti toliko da bi se kretanje pločnikom ispred nje ograničilo, kao što je slučaj s brojnim donjogradskim građevinama, Opus Dei započeo je njezino rušenje. Državni inspektorat to im je zabranio, ali oni su, tojest njihovi radnici, nastavili rušiti sve dok nisu uklonili krov. Tada su se zaustavili. Sljedeće tri godine čekalo se da se Villa Peroš uruši sama od sebe. Već tada u ubijanju kuće sudjeluju sudovi, policija, državne i gradske vlasti, kao i građani, naročito oni koji se diče svojim urbanim aktivizmom. Opus Dei 2011. kupio je Villu Peroš, e da bi ishodio njezino rušenje, i da bi na njezinom mjestu sagradio “veliki duhovni centar”. U svom naumu nije, naravno, računao na suradnju prirodnih sila. Prirodne sile, tojest potres, poslužit će samo kao izlika nečega što je započelo prije potresa.
Ali nemojmo se ni mi praviti blentavi i blesavi: pa nije li i prirodno i očekivano da se onaj HDZ-ov notorni Mikulić, šef Državnog inspektorata, i profesor opštenarodne odbrane, ministar unutarnji Božinović, i ministrica kulture Obuljen Koržinek, i Andrej Plenković, kao i svi njihovi šarafići, okreću upravo onako kako ih zavrću kacavida i šrafciger Opusa Dei, no doista je bolno iritantan u svemu ovom slučaj Tomislava Tomaševića i njegove sljedbe. Naime, kada se ono onomad nekoliko stotina metara zračne linije od Ville Peroš 2009. i 2010, pod nadzorom Tomislava Karamarka i prateće policijske huntice, rušila jedna manje značajna zagrebačka građevina, u kojoj se, eto, rodio pjesnik Vladimir Vidrić, i kada je nakon toga posred Varšavske ulice bušena rupa za privatnu garažu Karamarkova jataka Tome Horvatinčića, legendarni se zagrebački aktivist Senf, skupa s ekipom današnjih gradskih ministara, saborskih zastupnika i zastupnica, dužnosnika ovih i onih, valjao po ulici, spreman i da životom svojim brani urbane vrijednosti Zagreba i svake zagrebačke kuće.
Kada je netko zbilja gradonačelnik, osim što postupa po propisima i zakonima, on se pri svome postupanju ponaša u skladu s vlastitim uvjerenjima, te s osobnim temperamentom i karakterom. Dakle, ako Tomislav Tomašević nije bio u stanju da zaštiti Villu Peroš, a možemo mu i povjerovati da nije, tada je trebao na Ribnjaku, ispred te kuće, sazvati konferenciju za novinstvo, trebao je reći nešto od onoga što je o gradu i o građanima govorio u vrijeme događaja u Varšavskoj, trebao je vlastiti intelektualni i moralni autoritet založiti za jednu kuću. Naravno, ne samo zbog te kuće, nego zbog svega onog što se zajedno s tom kućom ruši. Tomislav Tomašević morao je to učiniti i zbog sebe, jer nas u suprotnom navodi da se upitamo: kad je on lagao, onda kada se valjao po Varšavskoj i u toj nepodnošljivo patetičnoj gesti pasivne rezistencije navodio policajce da ga, kao zalijepljenu žvakaću, skupljaju s asfalta, ili dok ignorira nestajanje Ville Peroš i svojom pasivnošću sponzorira izgradnju duhovnog centra Opusa Dei na Ribnjaku? Naprosto ne može biti da je istina i jedno, i drugo.
A budući duhovni centar Opusa Dei mogao bi, u skladu s nazivom Zaklade Dostojanstvo i nada, slobodno ponijeti ime Colonia Dignidad. Ista je to politika. Jedna se zagrebačka kuća preselila u snove onih koji su uz nju prolazili.