To je to što me zanima!

'Tko je ministru omogućio naknadu nego žene poput Alise i Ivanke, koje žive tiho i mirno'

Njegovatelji su se odrekli svega da skrbe o obitelji. Ako preminu, oni ostaju bez svega, kaže Suzana Rešetar
Vidi originalni članak

Tko je sad bivšemu ministru zdravstva Viliju Berošu zaradio novac za ‘6+6’ zakonsku mogućnost, da se odmori i dođe k sebi, ako ne građani poput Alise, Ivanke i drugi..., ogorčena je Suzana Rešetar, predsjednica udruge Sjena za obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Komentirala je za 24sata priču o Ivanki Barić i Alisi Šimić, ženama koje danonoćno kao njegovateljice brinu o svojim teško bolesnim muževima. Njegovatelji odraslih osoba, koji im nisu roditelji, nemaju pravo na socijalnu naknadu nakon smrti onih o kojima brinu, čak ni na mjesec dana, već se odmah moraju vratiti na tržište rada ako si žele osigurati egzistenciju. Prijelazni period, od deset mjeseci s naknadom države, omogućen je samo roditeljima njegovateljima, neovisno o tome koliko je dijete staro, odnosno odraslo. Supružnicima njegovateljima, braći, sestrama, to nije omogućeno. 

ONI SU ZABORAVLJENI Njegovatelji supružnika nemaju pravo na naknadu nakon smrti: Ako mi muž umre, na burzi sam

- Još će jedan propali ministar uzeti plaću ‘6+6’ jer je, kako kaže, pod stresom i kako bi egzistencijalno osigurao svoju obitelj, a ovim ženama, koje poput medicinskih sestara i liječnica skrbe o bližnjima s teškim invaliditetom, zdravstvo nije osiguralo ni osnovna prava. I ako im muževi preminu, te žene, koje su se odrekle svega kako bi se skrbile o svojoj obitelji - bivaju ostavljene na cesti kao zadnje smeće - naglašava Rešetar.

Podsjeća na ožujak prošle godine, kad je vladajuća većina u Saboru prvo odbila oporbeni prijedlog da se i roditeljima njegovateljima omogući šest mjeseci plaćene naknade za taj status i nakon smrti djeteta. Laura Soče, djevojka s invaliditetom, koja je s drugim roditeljima i djecom s teškoćama sudjelovala na toj saborskoj sjednici, rasplakala se pred Baščanskom pločom u saborskom hodniku, plakala je i Rešetar, kao i druge majke.

- Mene je danas sram jer sam svoje dijete rodila u ovakvoj državi. Sram me je svih onih koji su danas digli ruku da se nama roditeljima onemogući dostojanstveni život. Klub HDZ-a i svi njegovi pridruženi članovi, sram vas može biti! - poručila je tad u suzama Rešetar.

I u 24sata smo u više navrata pisali priče roditelja preminule djece, koji su se preko noći morali vratiti na tržište rada, da bi pod pritiskom javnosti, samo nekoliko dana nakon te sramotne sjednice Sabora, Andrej Plenković objavio kako će roditelji naknadu dobivati i deset mjeseci nakon smrti djeteta, neovisno koliko je dijete imalo godina.

- Ali to se i dalje ne odnosi na njegovatelje odraslih, koji im nisu roditelji, poput supružnika, braće, sestara... Iako je takvih njegovatelja doista malo, diskriminirani su unutar iste populacije. Zato je Udruga Sjena predala odluku Vlade Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti i čekamo što će pravosuđe reći. I onda se pojave propali ministri i kažu da su pod stresom. Pa neka im bude kao nama - zaključuje ova majka dječaka s autizmom.

Zakon o socijalnoj skrbi ima još jedan apsurd, kaže Rešetar. Status njegovatelja prestaje ako su dulje od dva mjeseca nesposobni brinuti se o djetetu ili odrasloj osobi, primjerice ako su bolesni. ‘Zar trebamo zato prešućivati svoju bolest?’, pita se Rešetar. Dodaje kako, uostalom, tijekom bolovanja roditelji ionako nemaju kud s djetetom jer su ustanove odnosno udomiteljske obitelji. Na papiru zakona, bolovanje za njegovatelje postoji, ali je u praksi teško ostvarivo budući da se čeka mjesto na koje će se dijete ili odraslu osobu smjestiti ako nema tko drugi u obitelji o njima brinuti. S druge strane, ako je njegovatelj bolestan duže od dva mjeseca, status i naknadu gubi. 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • mukuti01 27.11.2024.

    Nema te koja živi tiho i mirno! Nekad bilo !

  • Nervus 26.11.2024.

    Kad bi mi svi koji " imamo sreću" da imamo bolesnog člana obitelji progovorili javno o svojim iskustvima što proživljavamo mi i naši bolesni članovi izbio bi skandal,a da ova država ima pravedno pravosuđe mnogi bi od onih koji nas i naše članove maltretiraju završili u zatvoru.Da liječnici neurolozi sa KBC Zagreb,tzv Rebra progovore što znaju možda bi nam javnost vjerovala i pokazala bar trunke empatije.U tome i je problem što oni koji bi trebali nam pomoći upravo su oni ti koji nam zagorčavaju i uništivaju život i još živimo u bešćutnoj primitivnoj sredini.Mi smo jako bolesno društvo za koje bojim se nema više lijeka jer se sve izmaklo kontroli.Najžalosnije od svega što rješenje uopće nije komplicirano.Samo da se počnemo ponašati ljudski,empatičnije i humanije vjerujem da bi to potaklo pronalaženje rješenja i za mnoge druge boljke.Ovako sve ode k vragu.Uzalud su ljudi ginuli za ovu državu.Žalosno!

Komentiraj...
Vidi sve komentare