Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić na početku mandata najavio je reorganizaciju MUP-a - da se umjesto 20 oformi 5 policijskih uprava. To se nije dogodilo. Kao što nije zaživila ni ideja smanjena rukovodećih radnih mjesta i veća učinkovitost u suzbijanju kriminaliteta. Problematični su bili i natječaji za nabavu automobila i izbor rukovoditelja kao i natječaj za izradu novih registracijskih pločica.
|
Foto: Goran Jakuš/PIXSELL
Ministar Siniša Hajdaš Dončić dovršio je gradnju autoceste do Ploča, nastavio je graditi autocestu Zagreb-Sisak, dovršio je gradnju tunela Sv. Ilija, zatim tu je i gradnja novog terminala Zračne luke Zagreb. U HŽ su počeli pristizati novi vlakovi, ugovorena je gradnja pruge Gradec- Sveti Ivan Žabno. Procedura za gradnju Pelješkog mosta dovedena je gotovo do kraja. Ali propala je monetizacija autocesta i privatizacija HŽ Carga i Croatia Airlinesa.
|
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak naslijedio je Radimira Čačića, a prvu stvar koju je napravio je to što je smijenio njegove i postavio svoje ljude. Pokušao je rješavati probleme u Ini, htio je da zažive energetski projekti... Ustrojio je eksploataciju nafte i plina, ali mu je onda premijer zaustavio natječaje pa nije uspio ostvariti željene rezultate. Optimist Vrdoljak vjeruje da su pred nama nova zapošljavanja, nove investicije, nova industrija.
|
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Boris Lalovac naslijedio je Slavka Linića na mjestu ministra financija. A Linić je uveo red fiskalizacijom, porezi se naplaćuju pravednije nego prije, imena dužnika nisu skrivena, a dosta je uspješno iskorijenio korupciju unutar porezne administracije. Mladi Lalovac smanjio je poreze na plaće i izborio se za brisanje dugova malim dužnicima. A ušao je i u rat s bankama zbog kredita u švicarcima. Unatoč svemu, naš javni dug je skoro 300 milijardi kuna.
|
Foto: Boris Ščitar/Pixsell
Ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić resor obitelji i socijalne politike spojila je u jedno ministarstvo. Povećala je socijalne naknade za samce za 200 kuna, za djecu samohranih roditelja za 120 kuna. U socijalne naknade uvela je kakav-takav red povezavši sustav socijalne skrbi sa poreznom upravom. No posvajanja nije uspjela ubrzati zbog problema s Obiteljskim zakonom.
|
Foto: Grgur Žučko/PIXSELL
Ministar rada i mirovinskog sustava liječnik hematolog Mirando Mrsić dobio je pohvalu od Europske komisije. Promjenio je zakon kojim je podignuo granicu za odlazak u mirovinu te je pojednostavio otkaze. Dokinuo je praksu zaključivanja kolektivnih ugovora na neodređeno. Utrostučio je budžet za aktivne mjere zapošljavanja. Tako je za rad osposobio 50 tisuća mladih.
|
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Ministarstvo za regionalni razvoj i fondove EU trebalo je u ove četiri godine "prštati" od postignuća ali tako nešto se nije dogodilo. Ni blizu. Očekivao se jeftiniji regionalni ustroj s manjim brojem lokalnih jedinica, no to se nije ostvarilo. Oštro su se tome protivile političke strukture na lokalnoj razini. Istina, ubrzao je dotok novca iz fondova EU, no to je još daleko od sredstava koja su nam na raspolaganju.
|
Foto: Patrik Macek/Pixsell
Arsen Bauk je Ministarstvo uprave vodio a da se za njega nešto pretjerano nije ni čulo. Osjetljiv zadatak mu je doduše bila ćirilica u Vukovaru ali on je to odradio bez nekih prevelikih problema. Sredio je registar i popis birača, a njegov mandat će ostat zapamćen i po Zakonu o životnom partnerstvu. Nije uspio s reformom lokalne samouprave, izborne jedinice nisu ujednačene po broju birača...
|
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Mandat Orsata Miljenića, ministra pravosuđa, mnogi će pamtiti po dvije afere - slučaj Perković i snimka razgovora o zapošljavanju. Iako je Miljenić uspio provesti reorganizaciju mreže sudova i državnih odvjetništava. Ukinio je kazneni progon zbog posjedovanja droga i tako rasteretio sudove a spasio mlade i nepromišljene od kriminalizacije.
|
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Anka Mrak Taritaš učinila je mnogo. A dosta toga je još čeka jer nije uspjela sve ono što je naumila. Pokrenula je legalizaciju bespravnih objekata, donijela Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina kojeg dosad nismo imali, pokrenula je proces energetske obnove, skratila postupak izdavanja građevinskih dozvola. No nije uspila spojiti gruntovnicu i katastar, donijeti Zakon o komunalnom gospodarstvu.
|
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Darko Lorencin doša je na mjesto ministra nakon Veljka Ostojića koji nije radio loše, ali je zbog afere sa zemljištem u Balama morao odstupiti. Ishodio je smanjenje stope PDV-a na 10 posto i za ugostiteljstvo. To nije dugo trajalo pa je 1.siječnja 2014. PDV dignut na 13 posto (i za smještaj i za ugostiteljstvo). Darko Lorencin borio se kao za novi PDV, ali ništa nije uspio napraviti.
|
Foto: Sanjin Strukić / PIXSELL
Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras (koji nikad nije bio ni poduzetnik ni obrtnik) obećao je 50.000 radnih mjesta. Ako ih ne otvorimo svi smo u problemu, govorio je na početku mandata. I nije uspio. Nekoliko pozitivnih stvari je ipak napravljeno. Progurao je nekoliko propisa koji su pomogli poduzetnicima i obrtnicima kao plaćanje PDV-a po naplati za male tvrtke, brže osnivanje tvrtki, niže komorske doprinose za obrtnike.
|
Foto: Sanjin Strukić/Pixell
Na početku mandata obećavao je staviti u funkciju milijun neobrađenih hektara poljoprivredne zemlje. Realizirano je 100-injak tisuća. Uvoz hrane prošle godine je iznosio rekordnih tri milijarde dolara. I premda na je napokon dostupan novac iz Programa ruralnog razvoja po prvim natječajima se vidi da polovica sredstava ide velikim tvrtkama. Poticaji za proizvodnju prošle godine kasnili su 6 mjeseci.
|
Foto: Ivica Galović/PIXSELL
Moglo bi se reći da Siniša Varga, iako nije ministar od početka mandata, nije napravio gotovo ništa dobro. Liječnički štrajkovi, pregovori s sindikatima, besplatni lijekovi koji to sad više nisu, informatizacija nije dovršena, liječnici nisu dobili "plaće po učinku", nije uređen privatni rad liječnika... Dobra stvar je što će se napokon legalizirati medicinska marihuana. Ostale europske zemlje su to već davno napravile.
|
Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Ministar branitelja Predrag Fred Matić često se nalazio, pogotovo zadnjih godinu dana, u žiži interesa. Najprije je objavio registar branitelja, a potom se zadnjih godinu dana sukobljava sa braniteljima iz Savske 66 koji su podigili šator i traže njegovu ostavku. Matić je u svom mandatu uspio otvoriti stotine braniteljskih zadruga te donijeti Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja te nacrt Zakona o civilnim žrtvama.
|
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
Svašta se obećavalo 2011. godine. Poboljšanje plaća nastavnika i stimuliranje za napredovanje, kadrovske obnove, bolja opremljenost škola, poticanje kraćeg studiranja - sve uzalud. Prvi ministar Željko Jovanović volio se svađati sa svima, a njegove zakonske promjene su padale na sudu. Vedran Mornar pokrenuo je reformu obrazovanja ali sve to puno kasni, a štrajkovi prosvjetara su sve češći.
|
Foto: Patrik Macek/Pixsell
Bivša ministrica kulture Andrea Zlatar fotelju je morala napustiti samo pola godine pred izbore i to zbog afere s "peglanjem kartice". Što je njezin nasljednik Berislav Šipuš i mogao napraviti u ovakvom kratkom vremenu? Obećavao se Zakon o medijima koji nije ostvaren. Dobro, otvorena je Glazbena akademija, digitalizirana su kina u malim mjestima, snimaju se filmovi, ali sve kad se zbroji - promašene četiri godine.
|
Foto: Patrik Macek/Pixsell
Koliko je predizbornih obećanja Vlada Zorana Milanovića ispunila? A što nije ostvarila? Pogledajte što su ministri u Vladi napravili, a koji su im bili propusti...
Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Trenutno imate 1 laku opomenu i 1 težu opomenu u posljednjih tjedan dana. Ako sakupite tri, vaš korisnički račun bit će privremeno blokiran.