Preko tisuću Splićana prosvjedovalo je u subotu oko podne na Rivi protiv spaljivanja otpada koje se sprema u dvjema cementarama tvrtke Cemex u Kaštelima i Solinu , a koristiti će se kao gorivo za postrojenja. Kako je Cemex dobio dozvolu za uvoz otpada iz zemalja EU i spaljivanje u pećima u Kaštel Sućurcu i Solinu, prosvjednici su zgranuti jer će uskoro iz njihovih dimnjaka izlaziti vrlo otrovni plin dioksin i teški metali.
- Možete tu spalionicu nazivati cementarom ili fast foodom, no, to je spalionica smeća jer oni suše i melju komunalno smeće, te od njega prave gorivo. Oni to zovu RDF (Refuse Derived Fuel - gorivo iz otpada ) koji se sastoji od sitnih komadića papira, kartona i plastike. A plastika je prvenstveno PVC (polivinil klorid ), a iz klora kad se spaljuje nužno nastaje dioksin - najotrovniji spoj koji je ljudska ruka ikad napravila nakon plutonija - objasnio je dr. Branimir Beus, ekološki aktivist i jedan od organizatora prosvjeda.
Koncentracija otrovnog dioksina velika
Tvrdi da dioksin koji će izlaziti iz Cemexovih dimnjaka daleko je većih koncentracija nego što tvrde iz Uprave cementare, te da će za gorivo koristiti uvezeno smeće iz europskih zemalja.
- Dioksin je užasno otrovan svi ćemo ga koji živimo u ovoj regiji primit u svoje tijelo, a za pola dioksina koje ga tijelo apsorbira za izbaciti treba vam sedam godina. Puštaju ga van u okoliš, a on o štećuje jetru, endokrilni sustav, izaziva karcinome , a najviše djeluje na djecu i trudnice. Cemex tvrdi da on nestaje, a on sigurno ne nestaje. Nema niti jedna spalionica smeća na ovom svijetu bez dioksina i zato ih ljudi ne žele u svom okolišu. Direktor Cemexa je svoju obitelj preselio u Zagreb, a gdje ćemo mi koji tu živimo – pitao se Beus uz bučnu podršku prosvjednika.
Tehnologija bezopasna za okoliš
Netom prije prosvjeda, Cemex je sazvao konferenciju za novinare. Tvrde kako u EU ima 300 cementara koje koriste otpad kao zamjensko gorivo, te da je tehnologija koju će oni koristiti bezopasna po okoliš. U nju su u posljednjih 10 godina uložili 900 milijuna kuna. Tvrde da će koristiti 80.000 tona RDF-a iz dvaju hrvatskih pogona, te da spaljivanjem samo pomažu lokalnoj zajednici.
- Neargumentirano nas se napada. Proizvodnja cementa je strogo kontrolirana i i mamo sve dozvole . Emisije dioksina i furana za koje nas se proziva su jako niske, ispod graničnih vrijednosti. Mi smo odgovorna tvrtka koja brine za okoliš za razliku od lokalnih zajednica koje nisu razvile sustav gospodarenja otpadom. Cemex neće postati spalionica otpada kako nas se napada, već ćemo koristiti zamjenska, pored ostalih goriva. To je standard u EU već 30 godina. Na tisućama istraživanja pokazalo se da nema negativnog utjecaja na okoliš – kazao je Trpimir Renić, predsjednik Uprave Cemexa.