Zvonimir Šostar, ravnatelj NZJZ-a 'Dr.Andrija Štampar', danas je u Dnevniku HTV-a govorio o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj. Istaknuo je kako Hrvatska bilježi porast novozaraženih korona virusom, koji na tjednoj razini iznosi 28,8%.
- Ponedjeljak je uvijek dobar zbog toga što se relativno malo testira u nedjelju, a i ono što se testira su većinom putnici koji dolaze ili dolaze ili odlaze iz Hrvatske. Pravo stanje ćemo vidjeti u srijedu ili četvrtak, ali moramo znati da je gotovo 50% novozaraženih zaraženo britanskim sojem za kojeg je dokazano puno virulentniji nego što je tzv. standardni COVID. Epidemiolozi su izolirali južnoafrički, brazilski i češki soj. Sada ljude koji su doputovali iz inozemstva i imaju simptome, a pozitivni su na COVID, testiramo posebnim testovima, na upravo ove mutirane sojeve. Na taj način brzo dokazujemo da li je ili nije - objasnio je Šostar.
Naglasio je kako još nemamo potvrdu o prisutnosti brazilskog soja, no da to ne znači da ga uskoro nećemo lokalizirati.
- Ali za vjerovati je s obzirom na to da je svijet postao jedno globalno selo i da se jako puno putuje, mislim da se nećemo moći, kao što se i dobar dio Europe nije stigao zaštititi. Teško da ćemo se moći i mi - pojasnio je Šostar.
Šostar je naglasio da je do petka u Zagrebu procijepljeno 61.500 ljudi prvom dozom cjepiva protiv COVID-19 te negdje oko 16.000 drugom dozom.
Što se tiče masovnijeg cijepljenja u Zagrebu, potvrdio je kako su pripreme na Velesajmu u punom jeku.
- U petak smo imali koordinaciju s ravnateljima domova zdravlja i njihovim koordinatorima za cijepljenje. Imat ćemo, krajem ovog tjedan, još jedan sastanak. Danas sam bio s v.d. gradonačelnika gospođom Jelenom Pavičić Vukičević. Jako daleko smo odmakli sa svim priprema, tako da u roku od par dana Velesajam može biti spreman, samo nek dobijemo cjepivo - rekao je Šostar.
Također, dodao je kako je bilo odbijanja AstraZenecinog cjepiva, ali i da se ne zna točna informacija o kolikom je broju riječ.
- Odbijanja ima, ali nemamo točnu informaciju koliko ih odbija. Međutim činjenica je da se sve cjepivo koje dođe kod liječnika obiteljske medicine i potroši. Prema tome dovoljno je osviještenih - da je najvažnije ipak se cijepiti. Na taj način spriječiti bilo kakav tragičan ishod ove opake bolesti - kazao je Šostar.
Na kraju, zaključio je da je popuštanje mjera dovelo do prevelikog opuštanja građanstva.
- Trebamo brinuti i o svom i tuđem zdravlju, pogotovo dok je situacija ovakva gdje imamo jako malo procijepljenih. Kad procijepljenost bude iznad 60% onda ćemo imati razloga za opuštanje - naglasio je Šostar.