U optuženikovu posjedu pronađeno je više od 350 umjetnina, dok je predmet oduzimanja u prvostupanjskoj presudi njih 67 (prema aktualno procijenjenoj vrijednosti od 3,320.898,38 kuna), dok je, nakon preinačenja prvostupanjske presude u pitanju visine nesrazmjera u imovini optuženika i članova obitelji, optuženiku sad pod točkom II. izreke ove presude, na ime proširenog oduzimanja imovinske koristi, oduzeto 12 umjetnina u vrijednosti najmanje 275.000 eura, stalo je u presudi Vrhovnog suda protiv Ive Sanadera u predmetu FIMI medija.
- Sada imamo pravomoćnu ovršnu presudu, država se naplaćuje od svih predmeta, od sve imovinske koristi za koju je utvrđeno kaznenim postupkom da je okrivljenik stekao - kazao je za Dnevnik.hr Krešimir Devčić, glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu. Tih 12 slika procjenjeno je na 240.000 eura, javlja isti medij.
A gdje su vrijedne slike bile dok se čekala odluka?
- Umjetnine koje su oduzete u kaznenom postupku protiv Ive Sanadera čuvaju se u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu u skladu s pravilima muzejske struke kako ne bi došlo do njihova propadanja. Predmetnim nekretninama postupa se u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom te u ovom trenutku ne možemo dati konkretniju informaciju o daljnjem postupanju s obzirom na to da je u tijeku postupanje stručne službe Ministarstva po predmetnom pitanju. S obzirom na to da je riječ o umjetninama, prije donošenja konačne odluke Ministarstvo će tražiti i prijedlog Ministarstva kulture - rekli su nam prošle godine u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine i dodali:
- Taj će postupak voditi posebno stručno povjerenstvo. Nakon utvrđivanja mogućeg statusa kulturnog dobra, odnosno procjene vrijednosti, donijet će se odluka o tome hoće li se djela dodijeliti na trajno čuvanje i skrb odgovarajućoj muzejskoj ustanovi ili pohraniti u nekoj drugoj instituciji. Daljnji postupci, dakle, ovise prvenstveno o procjeni umjetnina i prijedlozima stručnjaka, dakako povjesničara umjetnosti (kustosa, restauratora ili galerista).
Riječ je uglavnom o slikama koje je Sanader prije bijega sakrio kod mesara Stjepana Fiolića, koji je s njim pravomoćno osuđen u predmetu Planinska, među kojima su najvrednije one Vlahe Bukovca. A Bukovac “kao umjetnik koji je snažno obilježio svoje vrijeme u traganju za modernim pristupom slikarstvu i afirmaciji umjetnika u društvu nerijetko nosi epitet jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika, čije djelo treba biti predmetom kontinuiranog povijesno umjetničkog zanimanja i rada”, ocjena je sa stručnog skupa “Vlaho Bukovac - Umjetnik i njegovo djelo”, koji je u povodu 100. obljetnice njegove smrti održan u Galeriji Klovićevi dvori u svibnju.