To je to što me zanima!

Samo tri rađaone u Hrvatskoj imaju anesteziologe non-stop

Jutarnji je list u posjedu dijela nalaza iz 2014. godine koji je obuhvatio rodilišta sedam bolnica, odnosno kliničkih bolnica i kliničkih bolničkih centara
Vidi originalni članak

Svjedočanstvo saborske zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić o kiretaži bez anestezije ponovno je pokrenulo tematiku odnosa prema ženama pri ginekološkim zahvatima, a više od 400 žena svoja je iskustva zapisalo i predalo Ministarstvu zdravstva. No, još prije četiri godine u fokusu javnosti bio je odnos medicinskog osoblja prema ženama za vrijeme poroda.

Predstavnice udruge Roda, koje su i dostavile svjedočanstva u Ministarstvo, 2014. započele su kampanju 'Prekinimo šutnju', tadašnji ministar zdravstva, Siniša Varga, poslao je inspekciju u rodilišta, ali do danas se u javnosti o nalazima ne zna ništa jer se iz nekih razloga tvrdilo da je riječ o 'službenoj tajni', piše Jutarnji list.

Jutarnji je list u posjedu dijela nalaza iz 2014. godine koji je obuhvatio rodilišta sedam bolnica, odnosno kliničkih bolnica i kliničkih bolničkih centara.

VUKOVARKA PROŽIVJELA HOROR Tražila anesteziju, a kiretirali ju na živo: 'Sve je po zakonu'

Nadzor je pokazao da samo tri rađaonice, i to u KBC-u Zagreb, KBC-u Sestre milosrdnice i KBC-u Rijeka, na raspolaganju imaju anesteziologa 24 sata na dan. Tada je utvrđeno i da postoji velika razlika u primjeni epiduralne anestezije kao mogućnosti manje bolnog poroda. Tako je, primjerice, u KBC-u Osijek samo 2,2 posto žena dobivalo tu vrstu anestezije, a u KBC-u Sveti Duh taj je postotak bio znatno veći, i to 34,8 posto.

RAVNATELJ KBC-A ZAGREB 'Žao mi je zbog iskustva koje je imala Lesandrić, nije jedino...'

I kod carskog reza utvrđene su velike razlike u primjeni epiduralne anestezije. U KBC-u Osijek dobilo ih je samo 27,6 posto rodilja, ostale su rodile u punoj anesteziji, a u Svetom Duhu ta se metoda analgezije primijenila na čak 86,8 posto rodilja. Također, inspekcijski nadzor je potvrdio da KB Merkur, KBC Sestre milosrdnice i KB Sveti Duh imaju rodilišta koja nisu u skladu sa standardima jer se radi o preuređenim, a ne namjenski građenim prostorima.

PULJAK O ISKUSTVU NA PORODU: 'Ostavili su me u rađaonici i govorili - neće ona još 3-4 ure'

Velik je problem i nejednaka opterećenost liječnika i medicinskih sestara, stoga je još 2014. zaključeno da treba izraditi normative.

 

Idi na 24sata

Komentari 25

  • ina67 17.10.2018.

    Ovaj nazovi liječnik Ćorušić je sve rekao.

  • žbrlj 17.10.2018.

    kod nas je tragedija već od faksa na medicinu u Zg primaju 320 studenata a stalno se plače da nema doktora i svaka generacija koja završi ode na specijalizaciju i po mogučnosti van ali glavno da se školuje 500 ekonomista(kandidati za biro) ili 600 pravnika koji će biti sluge u društvima kao hanžekovićevo a o filozofskom da ne govorim koji svake godine izbaci gomilu poluproizvoda i polupismenih novinara

  • EU LAW 17.10.2018.

    Ovdje u vecini slucajeva nije pojasnjeno zasto i gdje je problem ? Mozda se radi o malverzacijama gdje se pljacka zdrastveni budzet na prikazivanju troskova koji se dijeli unutar zdrastvene komore? Treba to istraziti gdje novac nestaje, mozda taj novac financira privatnike koji rade u drzavnim klinikama samo fiktivno

Komentiraj...
Vidi sve komentare