Svjedočanstvo saborske zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić o kiretaži bez anestezije ponovno je pokrenulo tematiku odnosa prema ženama pri ginekološkim zahvatima, a više od 400 žena svoja je iskustva zapisalo i predalo Ministarstvu zdravstva. No, još prije četiri godine u fokusu javnosti bio je odnos medicinskog osoblja prema ženama za vrijeme poroda.
Predstavnice udruge Roda, koje su i dostavile svjedočanstva u Ministarstvo, 2014. započele su kampanju 'Prekinimo šutnju', tadašnji ministar zdravstva, Siniša Varga, poslao je inspekciju u rodilišta, ali do danas se u javnosti o nalazima ne zna ništa jer se iz nekih razloga tvrdilo da je riječ o 'službenoj tajni', piše Jutarnji list.
Jutarnji je list u posjedu dijela nalaza iz 2014. godine koji je obuhvatio rodilišta sedam bolnica, odnosno kliničkih bolnica i kliničkih bolničkih centara.
Nadzor je pokazao da samo tri rađaonice, i to u KBC-u Zagreb, KBC-u Sestre milosrdnice i KBC-u Rijeka, na raspolaganju imaju anesteziologa 24 sata na dan. Tada je utvrđeno i da postoji velika razlika u primjeni epiduralne anestezije kao mogućnosti manje bolnog poroda. Tako je, primjerice, u KBC-u Osijek samo 2,2 posto žena dobivalo tu vrstu anestezije, a u KBC-u Sveti Duh taj je postotak bio znatno veći, i to 34,8 posto.
I kod carskog reza utvrđene su velike razlike u primjeni epiduralne anestezije. U KBC-u Osijek dobilo ih je samo 27,6 posto rodilja, ostale su rodile u punoj anesteziji, a u Svetom Duhu ta se metoda analgezije primijenila na čak 86,8 posto rodilja. Također, inspekcijski nadzor je potvrdio da KB Merkur, KBC Sestre milosrdnice i KB Sveti Duh imaju rodilišta koja nisu u skladu sa standardima jer se radi o preuređenim, a ne namjenski građenim prostorima.
Velik je problem i nejednaka opterećenost liječnika i medicinskih sestara, stoga je još 2014. zaključeno da treba izraditi normative.