To je to što me zanima!

Putin poništio dekret podrške suverenitetu Moldavije u separatističkom sukobu iz 2012.

Predsjednik Vladimir Putin opozvao je u utorak dekret iz 2012. koji je djelomično podupirao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti Transdnjestrije - separatističke regije koja graniči s Ukrajinom
Vidi originalni članak

Dekret, koji je uključivao komponentu Moldavije, ocrtao je rusku vanjsku politiku prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve s Europskom unijom i Sjedinjenim Državama.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na web stranici Kremlja i navodi da je odluka donesena kako bi se "osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima".

To je dio niza protuzapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.

Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u sigurnosnoj zoni oko Transdnjestrije Alexandru Flenchea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta.

TAKTIČKO NADMUDRIVANJE Zelenski: 'Držimo liniju obrane'; Rusija: 'Idemo prema cilju'

"Ukaz je politički dokument koji provodi koncept vanjske politike Rusije", rekao je Flenchea za Publika-TV. "Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa međusobno poštivanje teritorijalnog integriteta naših zemalja."

Kremlj je priopćio da su odnosi Rusije s Moldavijom, koja je prošli tjedan odobrila novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati pridružiti se EU, vrlo napeti. Optužio je Moldaviju za provođenje antiruske agende.

Ukliještenu između Rumunjske i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih nacija u Europi, od 2020. predvodi predsjednica Maia Sandu uz snažnu potporu SAD-a i Europske unije. Američki predsjednik Joe Biden susreo ju je u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju potporu.

'TO JE PROPAGANDA' Meloni je u Ukrajini kritizirala Putinov govor: 'Nadala sam se iskoraku, drugačijim riječima'

Dekretom iz 2012. Rusija se obvezuje na traženje načina za rješavanje separatističkog pitanja "na temelju poštivanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Transdnjestrije".

Ruski govornici Transdnjestrije odvojili su se od Moldavije 1990. godine, godinu dana prije raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija spojiti s Rumunjskom, čiji jezik i kulturu uglavnom dijeli.

Kratki rat suočio je novonastalu neovisnu Moldaviju sa separatistima 1992. Ali praktički nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim "mirotvorcima" koji su još uvijek raspoređeni na malenom komadiću zemlje, koji nema međunarodno priznanje.

NAJAVIO NOVE SANKCIJE Joe Biden iz Poljske: Autokrati razumiju samo ne. Nećete uzeti zemlju, slobodu ni budućnost!

Ministarstvo vanjskih poslova Moldavije priopćilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Sinko22-22 22.02.2023.

    Nije mu išlo sve po planu…jer u protivnim već bi napali Moldaviju.

  • Krznar 22.02.2023.

    To je sljedeca drzava koju bi miroljubiva Putinova Rusija napala da su uspjeli pokoriti Ukrajinu.

  • čovik-s-juga 22.02.2023.

    Tek toliko da se ne zaboravi da je rat u Ukrajini izazvao Zapad.

Komentiraj...
Vidi sve komentare