Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac rekao je u četvrtak kako poziv Aleksandra Vučića da hrvatski Srbi izvjese srpske zastave po Hrvatskoj nije doživio kao provokaciju, to promatra kao stvar koja se događa u Srbiji kao i da je za njih ta "stvar jučer završena".
- Ja to nisam doživio kao provokaciju, ja to promatram kao stvar koja se događa u Republici Srbiji. Za nas je ta stvar jučer bila završena. Naša dužnost je da vodimo brigu o položaju Srba u Hrvatskoj, o dobrim međuetničkim odnosima u Hrvatskoj - rekao je Pupovac za Novu TV upitan je li poziv srbijanskog predsjednika Vučića bila provokacija usmjerena prema njemu.
- Za nas je bilo važno da se razjasni pod kojim uvjetima u Hrvatskoj i Srbiji fizička lica mogu koristiti zastave drugih zemalja. Za nas je bilo važno da Srbi u Hrvatskoj razumiju da svoju nacionalnu trobojku mogu koristiti na praznike koji su vezani uz njihove institucije ili uz značajne praznike na službenim skupovima - pojašnjavao je Pupovac.
Upitan je li došlo vrijeme da se Vučić ne petlja i ne šalje takve poruke, Pupovac je uzvratio: "Mi smo svoj posao odradili, ničega što bi bilo koga moglo zasmetati nije bilo".
Pozvao je međutim da se, kada je riječ o zastavama, prijeđe na probleme u Hrvatskoj.
- Kada već govorimo o zastavama, 'ajmo prijeći na zastave koje nisu zastave RH sa svim onim što još uvijek uključuje ustaško nasljeđe u Hrvatskoj uključujući zastave koje se mogu vidjeti i na službenim skupovima i na različitim javnim prostorima - rekao je Pupovac.
Upitan razgovara li s premijerom, s kojim je koalicijski partner, da donese zakon ili propis kojim se to kažnjava, Pupovac je uzvratio da policija u svojem pravilniku postupanja ima odredbu da to treba uklanjati. "Vlada treba učiniti sve da nitko ne bude, od pripadnika manjina, s jedne strane izložen vanjskim pritiscima, a s druge strane da ne žive ni u kojoj vrsti nelagode ili straha", rekao je.
Ponovio je i da 'za dom spremni', ustaška zastava ili bilo što što ima veze s ustaštvom i njegovim oživljavanjem, opravdavanjem ili veličanjem u Hrvatskoj ne smije imati pravo javnosti.
'Sigurno ću ići u Vukovar'
Na pitanje o tome hoće li ove godine na 30. obljetnicu pada Vukovara ići u tamo odgovorio je: "Sigurno ću ići u Vukovar!", dodavši međutim da će još razgovarati o tome hoće li ići dan prije ili u državnoj koloni.
- Želim da podjele oko sjećanja i u Vukovaru i u drugim mjestima prestanu. I svatko treba dati svoj doprinos. Mi dajemo. Mislimo da je neophodno da ga daju svi - zaključio je Pupovac.
Rekao je i kako bi volio da je današnji posjet predsjednika Crne Gore bio iskorišten "i za osvješćivanje činjenice da je u proteklih tjedan dana za vrijeme i nakon događanja u Crnoj Gori, u Hrvatskoj bilo stvoreno raspoloženje protiv Srpske pravoslavne crkve".
Naveo je da bi najviše volio da Crnogorci sami mogu odlučiti o unutrašnjem uređenju, "pustimo ih da to rade". "Sloboda vjeroispovijesti ne smije biti ometana", poručio je.