Nakon što je SAD dozvolio Ukrajini korištenje dalekometnog oružja za gađanje ciljeva diljem Rusije, pojavile su se karte koje pokazuju potencijalne lokacije koje bi se mogle naći pod ukrajinskim udarom. Ukrajina će gađati vojne ciljeve kao što su vojne baze i zračne luke, piše ruski nezavisni medij Meduza.
Rusija je već tijekom ljeta počela s evakuacijom pojedinih zračnih luka, te su vojni zrakoplovi i helikopteri odvedeni na piste koje nisu u dometu zapadnog oružja. Ukrajina će u budućim napadima koristiti ATACMS i Storm Shadow ako UK da zeleno svijetlo Kijevu.
Trenutno je teško odrediti koje će baze i zračne luke biti pod udarom ATACMS-a i Storm Shadowa ako London dozvoli njegovu uporabu.
Iako je Biden dozvolio Zelenskom korištenje američkih projektila, još uvijek nije poznato hoće li SAD postaviti određene uvjete i neke mete u Rusiji označiti kao zabranjenima za granatiranje.
Još jedan uvjet koji će utjecati na izbor meta u Rusiji je i samo oružje koje se koristi. Stvarni domet projektila je tajna informacija i u
medijima kruže brojke koje su proizašle iz priopćenja za javnost, a njih daju vojska i proizvođač.
Ukrajinci ne mogu znati je li domet projektila veći ili manji od službenih brojki dok god ne krenu s korištenjem. Važno je napomenuti da su Ukrajinci već koristili ATACMS tijekom bombardiranja ruskih ciljeva na Krimu.
U ovom trenutku se malo zna o ruskim vojnim bazama i zračnim lukama. Ukrajinci nemaju točne podatke koje baze su logistički najvažnije i u kojima se nalazi najviše oružja.
To znači da iako Kijev ima oružje u ovom trenutku ne zna koje baze i zračne luke bi trebali gađati. Karta ispod pokazuje sve aktivne zračne baze za koje se iz otvorenih izvora zna da ih Rusija koristi.
No neke od ovih baza i zračnih luka koje se mogu vidjeti na karti u stvarnosti neće biti pogođene. Prijevoz lansirnih sustava koje čine kamioni s lansirnim rampama i kamioni s radarima je jako opasan i gotovo nemoguć.
Ukrajina će lansirne rampe morati postaviti daleko od bojišta kako ne bi bili uništeni, a to smanjuje domet balističkih projektila. Neke ruske baze koje su na papiru u dometu zapadnih projektila tako će ostati sigurne.
Procjenjuje se da će sustavi biti smješteni minimalno 15 kilometara od bojišta.
Kijev već neko vrijeme koristi dronove koji imaju puno veći domet od balističkih raketa. Ukrajinski dronovi domaće proizvodnje nose manje eksploziva, ali imaju veliki domet.
Ukrajina je već napala Moskvu i njenu okolicu s dronovima, a nedavno je jedna bespilotna letjelica oborena u blizini zračne baze Olenya u regiji Murmansk na sjeveru Rusije.
Kakva će oružja Ukrajina koristiti
Kao što je već poznato Ukrajina će koristiti rakete ATACMS koje imaju domet 300 kilometara. ATACMS je nadzvučni taktički balistički projektil kojeg proizvodi Lockheed Martin. Rakete su duge četiri metra i mogu razviti brzinu od 3700 km/h zbog čega ih je teško presresti.
U kontekstu napada na Rusiju se spominju i Storm Shadow projektili. Te francusko-britanske krstareće rakete imaju domet od 250 kilometara.
Mogu se postaviti na zrakoplove koji ih onda lansiraju iz zraka. Raketa se temelji na anti-runway projektilu poznatom pod nazivom Apache, ali za razliku od njega nosi jedinstvenu bojevu glavu umjesto kazetnog streljiva.
Shadow Storm je u službi od 2001. godine i poznat je po karakterističnom niskom letu koji se događa na nekih 30 do 40 metara visine. Ima sposobnost praćenja konfiguracije terena ta ga je jako teško srušiti.