To je to što me zanima!

Plenković pričao s Vučićem: Potez Srbije je neprihvatljiv i korak unazad u našim odnosima

Mi smo naravno ukazali na to da je taj zakon, kojim Srbija već godinama širi svoju jurisdikciju na teritorij drugih država, nama neprihvatljiv i da je takav potez za Hrvatsku sigurno signal koraka nazad, kaže premijer
Vidi originalni članak

Premijer Andrej Plenković potvrdio je u Davosu kako je imao sastanak s Aleksandrom Vučićem  na marginama susreta o Zapadnom Balkanu.

- Na tom sastanku sam iskazao nezadovoljstvo informacijom koju je on potvrdio – da postoji optužnica protiv hrvatskih pilota. Mi smo naravno ukazali na to da je taj zakon, kojim Srbija već godinama širi svoju jurisdikciju na teritorij drugih država, nama neprihvatljiv i da je takav potez za Hrvatsku sigurno signal koraka nazad u našim odnosima, a ne korak naprijed - rekao je premijer.

Kaže i kako se to sve događa u svjetlu hrvatskih napora za normalizacijom odnosa i za unapređenje gospodarske suradnje te jačanje položja hrvatske manjine u Srbiji gdje su, tvrdi, vidljivi neki iskoraci. Također je rekao da se napori odnose i na stabilan položaj srpske manjine u Hrvatskoj, prenosi N1.

POGLEDAJTE VIDEO Šešeljev šegrt Vučić opet lupeta, priča o Glini, a ovako je huškao '95.: 'Banija neće biti Hrvatska'

- Politika koju mi vodimo već šest godina je politika koju mi vodimo već šest godina je politika suradnje, pomirbe, istina, odgovaranja za razne zločine… U svakom slučaju ovakav potez, s obzirom na tu nadležnost koju je Srbija sama sebi dala, je neprihvatljiva - rekao je premijer koji u Davosu ima niz neformalnih bilateralnih sastanaka, a sastao se i rukovodećim ljudi nekih od najvećih tvrtki.

Vučić: Hrvati misle da imaju pravo određivati što da radimo

Srbijanski državni vrh poslao je u petak dvije odvojene poruke u povodu reagiranja Hrvatske na optužnice za napad na izbjegličku kolonu tijekom Oluje, ocijenivši da "europska vrijednost nije štićenje ubojica djece i staraca, niti je to prijetnja onima koji traže pravdu".

Predsjednik Aleksandar Vučić u izjavi novinarima u Davosu, a premijerka Ana Brnabić u priopćenju u Beogradu su, komentirajući službena stajališta Zagreba, istaknuli da Srbija ima pravo tražiti odgovornost za ubojstva srpskih civila tijekom akcije Oluja.

Sastanak s Plenkovićem ranije je komentirao i sam Vučić.

- Hrvati misle da imaju pravo određivati vam što da kažete i radite. Nekadašnje rukovodstvo Srbije je puzalo pred njima, a čim netko nije takav da kaže kako poštuje njihove žrtve, ali i traži pravdu za pobijenu srpsku djecu u Hrvatskoj, odmah postaje najcrnji neprijatelj", izjavio je srpski predsjednik Aleksandar Vučić i naglasio da ne želi podilaziti hrvatskoj politici te kazao kako je susret s Plenkovićem bio kratak.

PLENKOVIĆ NA KONFERENCIJI SUDACA: 'DORH, USKOK i sudovi su lišeni bilo kakvih pritisaka ove Vlade. Postoji suradnja, ali ne i utjecaj'

- Baš kao što će Švedskoj i Finskoj zabraniti ulazak u NATO, isto tako će nama zabraniti pristup Europskoj uniji - rekao je  osvrćući se na izjave iz Hrvatske prema kojima će Srbiji biti "blokiran europski put zbog optužnice koje je srpsko tužiteljstvo za ratne zločine podiglo protiv četvorice hrvatskih pilota zbog bombardiranja izbjegličke kolone u Oluji", navode Večernje novosti.

Predsjednik Zoran Milanović rekao je u utorak da će Srbiju koštati optužnica koju su podigli protiv četiri visoka časnika HV-a zbog navodnih ratnih zločina i prozvao političare te zemlje za "neinteligentno ponašanje" s kojim nikada neće uspjeti ući u Europsku uniju. 

Potpredsjednik hrvatske vlade Tomo Medved rekao je istog dana novinarima da nijedno državno tijelo nije zaprimilo optužnicu srpskog tužiteljstva zbog navodnih ratnih zločina u Oluji protiv četiri hrvatska vojna pilota, te da će ih Hrvatska odbaciti ako ih dobije.

„Što se tiče naših zahtjeva, oni su zahtjevi Europske unije“, istaknuo je Medved, dodavši da Hrvatska „gotovo na tjednoj razini“ podiže „konkretne optužnice protiv počinitelja ratnih zločina u Republici Hrvatskoj“, te da Srbija u sklopu pregovora za pristupanje EU mora uskladiti svoj pravosudni sustav s pravnom stečevinom EU-a, uključujući i uklanjanje zakona o univerzalnoj jurisdikciji i procesuiranje počinitelja "najtežih ratnih zločina".

Brnabić je uzvratila ocjenom da je "dugih 27 godina prošlo, a da nitko nije našao za shodno da reagira, sudi organizatorima i počiniteljima, zločincima koji su ubijali djecu u izbjegličkoj koloni, na teritoriju druge države".

"Kad je Srbija to konačno učinila, 27 godina kasnije, čujemo prijetnje - bit će nam blokiran europski put, da se opametimo ili nikada nećemo ući u EU", istaknula je Brnabić u priopćenju.

Idi na 24sata

Komentari 60

  • ´´.Kamocemo.´´´ 26.05.2022.

    .Vec u 9.mjesecu su pale sve vojarne JNA u Hrvatskoj.U tim vojarnama je skupljeno pet puta više i pet puta teže oružje nego što ga je imala TO.Gdje je nestalo to oružje?

  • ´´.Kamocemo.´´´ 26.05.2022.

    ....tko i zašto je uhitio, tukao i optuživao zapovjednika obrane Vukovara?

  • i.hun 26.05.2022.

    Ima li Hrvatska pravo tražiti odgovornost za ubistva hrvatskih civila u vrijeme Domovinskog rata? Za ubistvo 402 hrvatske djece u Domovinskom ratu? Za malu Martinu Štefančić DORH je odbacio optužnicu iako postoje svjedoci. Koliko je optužnica DORH podigao? Koliko je pravomoćno osuđenih za te zločine? To je naš problem, ne ono što priča Vučić. On misli ono što je mislio i u Glini. 

Komentiraj...
Vidi sve komentare