To je to što me zanima!

Plemenitoj perisci nema spasa? Stručnjaci nastoje spasiti mlađ

Istraživanja su pokazala su da je pod određenim uvjetima i na područjima koja su zahvaćena masovnim pomorima još neko vrijeme moguće prikupiti mlađ plemenite periske
Vidi originalni članak

Nekoliko patogena u kombinaciji s povećanjem temperature mora mogao bi biti uzrok masovnog pomora plemenite periske, rekli su u ponedjeljak u priopćenju PMF-a uz napomenu da se stručnjaci trude podići njezinu mlađ u akvariju.  

Patogen endemskog mediteranskog školjkaša ušao je u proljeće 2019. u Jadran i proširio se po njemu, od koga su uginule sve plemenite periske, autohtone na Brijunima kao i one koje su presađene.

STOTINE TISUĆA UGINULO Našli devet periski kod Rovinja: 'One su nada za naše podmorje'

Pomor plemenite periske katastrofalnih je razmjera na razini cijelog Sredozemnog mora, tako da se danas u Jadranu traže pojedine preostale žive jedinke - rekla je voditeljica projekta MERCES Tatjana Bakran-Petricioli s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Istraživanje periski bio je dio šireg projekta Projekta MERCES (Marine Ecosystem Restoration in Changing European Seas), četverogodišnjeg europskog projekta u kojem sudjelovalo 28 partnera iz 16 država, a koji je završio krajem studenoga. 

ZNANSTVENICI ZABRINUTI Ugibaju posljednje jadranske periske: Napada ih novi virus?

Tatjana Bakran-Petricioli i poslijedoktorandica na PMF-u Silvija Kipson, provele su transplantacije periski u Nacionalnom parku Brijuni i s pučinske strane Dugog otoka.

- Praćenje stanja dvjestotinjak jedinki plemenite periske, koje smo vrlo uspješno presadili iz Pulske luke u Nacionalni park Brijuni 2017. godine prekinuo je masovni pomor na Brijunima u lipnju ove godine - rekla je Bakran-Petricioli.

Istraživanja su pokazala su da je pod određenim uvjetima i na područjima koja su zahvaćena masovnim pomorima još neko vrijeme moguće prikupiti mlađ plemenite periske - rekla je.

ZADNJI VAPAJ POMOĆI Postoji mogućnost da periske izumru, ali dojave građana daju nadu u njihov spas i opstanak

Silvija Kipson pokrenula je inicijativu postavljanja kolektora za mlađ te na više mjesta u Jadranu postavila kolektori za mlađ, a u inicijativi sudjeluje više akademskih institucija, istraživačkih instituta, javnih ustanova i nevladinih udruga iz Hrvatske.

 - Spremamo se podići kolektore čim vremenske prilike i epidemiološka situacija dopuste. Postoji mogućnost da će u njima biti mladih školjkaša i oni će biti preneseni u Akvarij Pula koji se u zadnjih par godina posebno posvetio uzgoju plemenite periske u zatvorenim sustavima - kazala je profesorica Bakran-Petricioli.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • djuk 15.12.2020.

    Neka ne seru. Javljao sam se na više mail-ova koje ste objavili, zvao na telefone sve institucije koje se time bave i nitko nikada mi nije odgovorio. Ljetujem u Savudrijskoj vali 40g. i tamo su se pojavilie prije 5g. u većim količinama i do dan danas ih ima jako puno.

  • boniboni007 14.12.2020.

    kod Rovinja, usred Lone plaže mass turisti iz Slovenije, i Češke su izlovljavali periske prepuni ponosa, toliko o našoj zaštiti Jadrana

  • 14.12.2020.

    nema pomoći ako su uključeni rvatski stručnjaci

Komentiraj...
Vidi sve komentare