Oteta, zlostavljana, drogirana i 25 puta silovana, agonija je koju je od bivšeg partnera s kojim ima dijete doživjela žena s područja Dalmacije. Optužnica je njezina bivšeg partnera teretila da ju je silovao 25 puta u svojem stanu, gdje ju je doveo na silu. Tamo ju je držao zatočenu pet dana, nasilno ju je drogirao, zlostavljao i tukao.
Žena je sedam puta morala o svemu govoriti pred nadležnim tijelima, a posljednji put strahote koje je doživjela u detalje je prepričavala na sudu udaljena svega metar od počinitelja, koji je na slobodi. Kako piše Jutarnji list, u sudnici je tad zavapila kao joj je dosta svega i da želi da se sve što prije završi jer stalno prisjećanje na ta traumatična događanja utječe na psihičko stanje.
Sudsko vijeće Županijskog suda zauzelo je stav kako je žrtva davala različite iskaze na raspravi u odnosu na one kod suca istrage i u tužiteljstvu te je njezin iskaz zbog toga neuvjerljiv i neprihvatljiv. Budući da je odbila dopunsko vještačenje, koje su trebala provesti dva vještaka, nepravomoćnom presudom muškarac je oslobođen krivnje. Tužiteljstvo je uložilo žalbu pa je na potezu Visoki kazneni sud.
- Ovo se zaista treba smatrati sramotom pravosuđa - rekla je Neva Tolle, konzultantica Autonomne ženske kuće Zagreb.
Stava je da je u postupku trebalo koristiti videolink, a sve kako bi se žena zaštitila te lakše i neopterećeno fizičkim prisustvom počinitelja pričala o svemu što je proživjela.
- Stajati na metar od nekoga tko vam je nanio tako duboku traumu, tjelesnu i mentalnu, koči u davanju iskaza. O tome postoji relevantna literatura za koju naši suci očito ne znaju ili ne žele znati. Zahvaljujući tome žrtva je maltretirana od onih koji bi je trebali zaštititi. Činjenica da je sedam puta morala o svemu svjedočiti predstavlja opetovano silovanje te žene, ali ovaj put od strane državnih institucija, konkretno pravosuđa - rekla je Tolle.
Stava je da je žena pametno odlučila kad je odbila dopunsko vještačenje, jer bi se tako njezina agonija produljila na osmo i deveto svjedočenje.
- Skandalozno je i apsurdno da su to i tražili - poručila je Tolle.
Ovo je, nastavlja, eklatantan primjer prakse kako institucije ne štite žrtvu, nego idu na ruku počinitelju. Kako se ovakva praksa više ne bi ponavljala, Tolle napominje kako je nužno u svakodnevnom radu u svim segmentima u potpunosti primjenjivati Istanbulsku konvenciju, koja je moćan alat za zaštitu žena od rodno uvjetovanog nasilja svih oblika.
- Sve što je ta žena proživjela nije nedjelo, nego zločin. Govorimo čak o više kaznenih djela, ne samo o silovanju u više navrata - rekla je Tolle, a sigurna je da je nakon svega povjerenje te žene u institucije i dostupnu pravdu nepovratno izgubljeno.
Iako ne može komentirati konkretan slučaj, odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić upozorava kako ima više slučajeva u kojima se prava žrtava, koja im pripadaju po Zakonu i kaznenom postupku, ne poštuju.
- To uključuje i višekratno nepotrebno ispitivanje, neupotrebljavanje videolinka i ponavljano vještačenje. Radi se o situacijama koje su prepoznate kao strukturalni problem jer se ne poštuje dostojanstvo osobe koja kao oštećenica sudjeluje u kaznenom postupku. Dolazi do snažnih retraumatizacija i pogoršanja zdravstvenih stanja osoba koje ne mogu podnijeti ponavljanje traumatskih događaja. Govorim konkretno o ženama žrtvama rodno uvjetovanog nasilja koje opisuju traumatska iskustva tijekom postupaka - ističe Bezbradica Jelavić.
Neke od njih, nastavlja, zbog zdravstvenih razloga odlučuju da ne mogu ponovno odlaziti na vještačenja. Često suci ne dobiju povratnu informaciju o učinku ponovljenog ispitivanja na žrtvu, a one nakon teško pronađenog balansa ponovno stradavaju do mjere da ne mogu normalno funkcionirati u svakodnevnom životu.
- Sud svakako ima važnu zadaću utvrđivanja činjenica, ali ne tako da dokazni postupak predugim trajanjem ili kršenjem prava žrtava proizvodi štetne učinke - zaključila je odvjetnica.
Iz Ureda pravobraniteljice za ravnopravnost spolova ističu kako godinama upozoravaju da cjelokupni sustav ne funkcionira tako da učinkovito suzbija nasilje, nego ga dodatno brutalizira.
- Ovo je direktna posljedica i dalje nesenzibiliziranog pristupa žrtvama - ističu.