Premijer Andrej Plenković izjavio je u srijedu kako je netočna informacija da su štićenici Doma za starije i nemoćne u Splitu na respiratorima, a prema njegovim informacijama Dom je funkcionirao prema preporukama Nacionalnog stožera civilne zaštite.
- Netočna je vijest da je deset osoba iz staračkog doma, koji su prebačeni na Križine, na respiratorima, ta informacija je lažna - rekao je novinarima premijer Plenković nakon sjednice Koordinacije sustava domovinske sigurnosti.
Iz doma u Splitu, nakon što je utvrđeno da kod 10 korisnika postoji zaraza korona virusom, 49 štićenika je prebačeno u KBC Split.
- Koliko sam informiran, način funkcioniranja Doma slijedio je sva uputstva stožera, tamo su bili zabranjeni posjeti. U Domu je, prema mojim informacijama, 318 osoba, više od 130 djelatnika - rekao je Plenković.
Dodao je kako treba utvrditi kako je virus ušao u Dom s obzirom na to da je sve bilo maksimalno ograničeno.
Komentirao je i navode članova SDP-a, koji su Nacionalni stožer optužili da se ne konzultira s Vladom te da je ravnatelj tog doma, HDZ-ovac Ivan Škaričić, taj posao dobio preko stranke i bez potrebnih kvalifikacija.
- Stožer civilne zaštite postoji jer ga je osnovala Vlada, nije nastao iz vakuuma, nije pao s Marsa, u njemu su potpredsjednik Vlade i ministar zdravstva. Sve odluke koje stožer donosi prethodno se konzultiraju se s Vladom. Ako je neki problem u staračkom domu onda je ravnatelj što - član političke stranke i to vladajuće. E to tako neće ići, takvu logiku nećemo prihvatiti u niti jednom trenutku - poručio je Plenković.
Istaknuo je da Stožer radi požrtvovno da suzbije pandemiju te da smo ostvarili jako dobre rezultate.
- Nažalost, događaju se ovakve stvari, ispitat ćemo sve, dobro je da su svi zbrinuti i da imaju liječničku skrb. Nisam ni znao tko je ravnatelj toga doma, sve ću ispitati, ne bi bilo dobro da skačemo u zaključke dok sve ne verificiramo - kaže Plenković.
Sustav domovinske sigurnosti dobro odgovorio na dvije paralelne krize
- Dobro je da smo u cijelom procesu vidjeli da sustav kvalitetno funkcionira i kroz Stožer civilne zaštite koji je bio pravodobno osnovan i koji poduzima odgovarajuće radnje kad je riječ o suzbijanju korona virusa, o munjevitoj reakciji svih službi na potres u Zagrebu, gdje su poduzete sve mjere kako bi se osigurala sigurnost građana, očistio grad, a i sve ono što slijedi nakon toga - od priprema za saniranje šteta, izrade zakona i pronalaska izbora financiranja za obnovu - rekao je premijer u izjavi nakon sjednice Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti.
Službe imaju povjerenje zahvaljujući svom radu i požrtvovnosti
Na sastanku su dane i daljnje smjernice i zadaće svima koji su dio sustava – MUP-u, Ministarstvu obrane, zdravstvu, obavještajnoj službi, vatrogascima, Crvenome križu, HGSS-u, kao i predstavnicima županija, gradova i općina, dodao je premijer rekavši da se od njih očekuje maksimalna angažiranost i doprinos.
Možemo reći da su sve sastavnice sustava umrežene i to je hrvatska javnost mogla u praksi vidjeti i kod borbe protiv korona virusa i rješavanja posljedica potresa, ustvrdio je premijer.
- Cijenimo povjerenje koje sve službe trenutno imaju zahvaljujući svom radu, trudu i požrtvovnosti, kvalitetnoj sinergiji i doprinosu brojnih stručnih službi, političkom vodstvu u ovim dvjema krizama koje su paralelne i siguran sam da ćemo i dalje činiti maksimalne napore kako bi osigurali i zdravstvenu sigurnost građana te odgovorili na izazove koji su pred nama - dodao je.
O nabavci medicinske opreme pregovaramo s dvije kineske kompanije
Istaknuo je i važnost nabave medicinske opreme te izvijestio da Hrvatska pregovara s Kinom, kao sa zemljom koja je u stanju isporučiti najviše takve opreme, i to na način da razgovara s onim kompanijama koje su izravnoj ingerenciji kineske države.
- To su Mehiko i Sinopharm, dvije kompanije od kojih ćemo svu opremu dostavljenu Hrvatskoj moći unaprijed pouzdano verificirati da je prikladna za potrebe koje nam trebaju - rekao je.
Naveo je i da je već ranije ministru gospodarstva Darku Horvatu dana zadaća da u kontaktu s akademskim institucijama i domaćim tvrtkama pronađu način izrade maski koje su ključne medicinskom osoblju za skrb pacijenata zaraženih korona virusom.
Potvrdio je i da je ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića zamolio da provjeri je li Ina od svojih dobavljača zatražila da smanje svoje cijene za 30 posto.
- Pretpostavljam da je taj potez uzrokovan prije svega padom cijena nafte i sigurno onda traže neke načine da zaokruže svoju financijsku konstrukciju u ovoj krizi - dodao je.
Vezano uz posljedice epidemije korona virusa na gospodarstvo i život građana, rekao je da Vlada raspravlja o nizu zakona, pa i o Ovršnome zakonu.
- Ima dosta zakona, nije to jedini zakon koji je na dnevnom redu - rekao je.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević također je izrazio zadovoljstvo funkcioniranjem sustava domovinske sigurnosti u kontekstu epidemije i potresa.
- Sustav ovoj Vladi omogućava efikasno krizno upravljanje i dijeljenje odnosno združivanje svih sposobnosti i sastavnica sustav i koordinaciju s pozicije Vlade - rekao je te također zahvalio svim službama na svemu što čine, a u funkciji je zdravlja i sigurnosti građana.
(jt)