To je to što me zanima!

Norvešku je sad jeftinije zvati iz Slovenije nego iz Hrvatske

Poziv s hrvatskog mobitela iz Hrvatske u inozemstvo nije roaming nego međunarodni poziv. Cijene ovise o zonama, od susjedstva do Oceanije, i poprilično su visoke
Vidi originalni članak

Treba razlikovati roaming od međunarodnih poziva da ne bi bilo neugodnih iznenađenja na sljedećem računu za mobitel, upozorava Đuro Lubura, stalni sudski vještak za telekomunikacije.

- Roaming je kad s hrvatskim mobitelom odete izvan Hrvatske i mobitel koristite na stranoj mreži. Unutar Europske unije, Islanda, Lihtenštajna i Norveške, mobitel se može koristiti kao u Hrvatskoj, a operator će potrošene minute, megabajte ili poruke skidati iz tarife ili naplaćivati prema tarifi kao da se iz Hrvatske poziva druga mrežu u Hrvatskoj. Dolazni pozivi ili poruke ne naplaćuju se. Ako netko unutar četiri mjeseca telefon dulje koristi u EU roamingu, operator može tražiti pojašnjenje i u iznimnim slučajevima nakon upozorenja naplatiti dodatnu naknadu koja nije previsoka - pojasnio je Lubura u tekstu na tportalu.

Pozivi s hrvatskog mobitela iz Hrvatske u inozemstvo, u članice EU ili bilo koju drugu zemlju, nisu roaming, nego međunarodni pozivi, dodaje Lubura te upozorava da te cijene nisu regulirane ukidanjem roaminga pa ni pozivi nisu pojeftinili.

U praksi, to znači da je s mobitela nekog hrvatskog teleoperatera skuplje zvati u Norvešku nego iz Slovenije. Štoviše, i Sloveniju je hrvatskim mobitelom skuplje zvati “od kuće” nego iz Slovenije.

Neki analitičari, pak, upozoravaju da su hrvatski operateri već nadomjestili zaradu koju su izgubili ukidanjem roaminga.

- Odavno su ‘uskladili cijene po zonama’, što je poskupjelo međunarodne pozive. Većina je operatera podijelila međunarodne pozive u nekoliko zona, a cjenik je tako kompliciran da neki skuplje naplaćuju poziv iz Hrvatske prema državama s kojima tvorimo EU, nego prema BiH koja nije u EU - kažu. Pojašnjavaju da domaći operatori za svaki međunarodni poziv prema, primjerice, njemačkim mrežama, moraju njemačkom operatoru platiti interkonekcijsku naknadu. Ona je između 5 i 10 lipa po minuti ako se povezuje s inozemnim pretplatnikom pokretnih (mobilnih) mreža, dok je pri povezivanju s inozemnim pretplatnikom fiksnih mreža višestruko manja. Nema razlike, dodaju, u interkonekcijskoj naknadi kada hrvatski pretplatnik iz Hrvatske zove Njemačku ili kada slovenski pretplatnik, za gostovanja u Hrvatskoj, zove Njemačku. Oba poziva idu preko hrvatske mreže koja je njemačkom operatoru dužna platiti naknadu. No, naši korisnici pokretnih mreža plaćaju nerealno visoku cijenu međunarodnoga poziva, a operatori im primjenjuju i diskriminacijsku obračunsku jedinicu. Promet obračunavaju po sekundama. Kad korisnicima obračunavaju međunarodne pozive, onda je obračunska jedinica minuta, tj. 60 sekundi. Pretpostavimo da međunarodni poziv iz RH prema pokretnoj mreži u Njemačkoj traje 10 sekundi. Hrvatski će operator njemačkomu platiti šestinu cijene minute, to je naknada koja se naplaćuje između 5 i 10 lipa, ali će zato svojem pretplatniku obračunati cijelu minutu poziva. Ako, pak, poziv traje 75 sekundi, hrvatski će pretplatnik platiti cijenu za 120 minuta.     

Pozivi na Južni pol i na satelitsk emreže stoje do 75,75 kuna po minuti

Cijene poziva prema inozemstvu ovise o zonama. Iako BiH nije u EU, pozivi u tu susjednu zemlju su kod nekih teleoperatera, ali samo prema nekim tamošnjim mrežama, najjeftiniji. No, roaming je od 15. lipnja u BiH skuplji nego u zemljama EU. Najskuplji su, pak, pozivi na satelitske mreže i na Antarktiku. Minuta je u Tele2 do 75,75 kuna, u Vipu do 70, U Tomatou do 50,81, HT-u do 68,20 a u Simpi do 54,56 kuna po minuti.

Cijene poziva mobitelom u inozemstvo po minuti

TELE2 3,05-18,55 kn

VIP 4,50-11 kn

TOMATO 1,99-18,50 kn

SIMPA 4,99-15,99 kn

HT 4,99-15,99 kn

>>> Cijene su s internetskih stranica teleoperatera

Idi na 24sata

Komentari 49

  • Gizmica_1 19.06.2017.

    Ne treba zvat voze nas avionima besplatno.

  • _Varešak_ 18.06.2017.

    Vrlo rijetko zovem inozemstvo i svejedno mi je koliko košta kada zatreba.

  • Yassa 18.06.2017.

    postoji Viber, Skyp i slični ali do kada ćemo mi plaćati hirove naših teleoperatera.

Komentiraj...
Vidi sve komentare