Europska komisija zadovoljna je poslušnošću Hrvatske u tzv. Proceduri prekomjernog deficita, ali je sada po prvi puta izdala osam ekonomskih preporuka koje hrvatska Vlada mora ispuniti kako bi provela reforme koje Bruxelles vidi ključnima za gospodarski oporavak.
Predstavite konkretnu strategiju uvođenja poreza na imovinu, ojačajte nadzor nad proračunskim rashodima, ubrzajte zakonsko povećanje dobi za odlazak u mirovinu na 67 godina, do ožujka 2015. provedite drugu fazu reforme Zakona o radu… - to su samo neke od osam ekonomskih preporuka.
Osim preporuka, Komisija je ocijenila i rebalans hrvatskog proračuna, odnosno mjere koje je hrvatska Vlada dosad poduzela u tzv. Proceduri prekomjernog deficita. Hrvatska će ove godine postići zacrtani cilj smanjenja deficita i, iako će cilj za 2015. biti promašen za jednu četvrtinu postotka BDP-a, Komisija daje pozitivnu ocjenu: "Hrvatska je poduzela mjere koje su potrebne za postizanje strukturnih ciljeva u Proceduri prekomjernog deficita i Komisija smatra da procedura za Hrvatsku može biti u statusu mirovanja".
Osam ekonomskih preporuka iz Bruxellesa hrvatska će Vlada morati ugraditi u svoju politiku i sve relevantne dokumente, a nakon toga i izvijestiti Bruxelles o tome kako ispunjava te preporuke. Među preporukama je i detaljno preispitivanje proračunskih rashoda, usvajanje zakona koji će ubrzati uvođenje nove dobne granice od 67 godina za odlazak u mirovinu, strože kontroliranje ranih odlazaka u mirovinu i invalidnskih mirovina…
Do ožujka 2015., preporučuje EK, Hrvatska treba provesti drugu faza reforme Zakona o radu "uz savjetovanje sa socijalnim partnerima, osobito u pogledu uvjeta otpuštanja i radnog vremena". Do kraja 2014. Hrvatska treba izraditi planove za rješavanje neprijavljenog rada. Bruxelles traži i akcijski plan za "ponovnu aktivaciju neaktivnih i nezaposlenih osoba". Peta preporuka traži od hrvatske Vlade da poboljša poslovno okruženje. "Konkretno, do ožujka 2015. utvrditi cilj za znatno smanjenje administrativnih zahtjeva, uključujući parafiskalne namete". A jedna preporuka Komisije spominje i predstečajne nagodbe: traži se da do kraja ove godine bude "ojačana uloga trgovačkih sudova u praćenju transparentnosti i zakonitosti u primjeni trgovačkog predstečajnog postupka".