Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.
Mala područna škola Vrsine u zaleđu Marine kraj Trogira ima samo 15 osnovaca od 1. do 4. razreda. Ali zna poslovati kao pravo poljoprivredno gospodarstvo, a ima i dječju klapu, koja obilazi gradove širom Hrvatske. Snimaju radiodrame i male dokumentarce o običajima svoga kraja, natječu se na festivalima i sajmovima.
Većinu aktivnosti osmišlja učiteljica Dijana Rinčić, koja uz pomoć kolegice Nikoline Kusturevodi dva tamošnja kombinirana razreda. Inače, škola Vrsine vuče korijene od seoske osmoljetke osnovane usred 2. svjetskog rata, a danas je to jedna od pet područnih škola pri OŠ “Ivan Duknović”.
- Imamo dva odjeljenja. U jednom je sedam prvašića, redom sve curice, koje zajedno sjede u učionici s tri učenika četvrtog razreda, a u drugom odjeljenju, u kojem predaje učiteljica Nikolina, tri su drugaša i dva trećaša. Rad u mješovitim razredima nekad ima i svojih prednosti. Recimo,mlađa djeca, kad se tumači gradivo starijima, nerijetko znaju upiti znanje iz viših razreda, a dobro je i što su im stariji učenici uvijek od pomoći - objasnila je Rinčić, voditeljica ove male škole u tradicionalnom težačkom i ribarskome mjestu Vrsinama, u kojem živi 300-tinjak stanovnika.
U školi djeluje učenička zadruga Biljni biseri, koja se, među ostalim, bavi sakupljanjem, preradom i sušenjem ljekovitog i mirisnog bilja. U sklopu zadruge djeluje i maslinarska sekcija jer maslinarstvo je neodvojivo od ovoga kraja. Iznimnu ekološku aktivnosti svoje škole nagradili su i Općina Marina, kao i mještani Vrsina, koji se okupljaju oko mnogih projekata ekološke sekcije. Škola je 2009. godine bila nagrađena za najljepši vrt područnih škola u Hrvatskoj. Radi se o edukacijskome mediteranskom vrtu, u kojem učenici mogu učiti o biljkama primorskog zavičaja.
- Imamo zasađeno ljekovito, ukrasno i mediteransko bilje, kao i maslinik, u kojem djeca uče o uzgoju i preradi maslina kako to rade njihove obitelji generacijama. Naime, za marinski kraj se smatra da ima najviše maslina u Hrvatskoj. S učenicima odlazimo na poljoprivredne sajmove, gdje oni predstavljaju proizvode iz školskog vrta - ispričala je Dijana Rinčić, koja je 2014. godine dobila općinsku nagradu za rad u prosvjeti i očuvanju baštine.
U toj maloj školi djeluju i likovna sekcija, učenički zbor te dječja klapa. Pjevali su na Hrvatskoj televiziji. Lani su nastupili i na Malom Splitu, dječjem dijelu Splitskog festivala, izvodeći pjesmu “Šareni vrtal”, koja upravo govori o njihovu školskom vrtu. Prethodne generacije učenika snimile su i dva dokumentarna filma - “Božićni običaji našega kraja” i “Evo dida, evo babe u nedilju na poklade”.
Velik dio školskih aktivnosti organiziran je kroz etnosekciju, koja oživljava zaboravljene, a tako divne običaje.
- Naša škola je žila kucavica mjesta. Na projektu ‘Vrsine u prošlosti’ radimo već deset godina, sakupljamo stare fotografije, zapisujemo običaje, a ove godine planiramo izdati Mali rječnik vrsinskih riči - ispričala je Rinčić i dodala da nakon 20 godina rada u školi svaki dan na posao ide s osmijehom.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.